logo

Seria zamachów bombowych w Iraku

Wtorek, 18 lutego 2014 (13:21)

W serii zamachów w stolicy Iraku i mieście Hilla zginęło co najmniej 49 osób - poinformowały policja i służby medyczne. Dzień wcześniej w zamachach w Bagdadzie zginęły 23 osoby.

Policja podkreśliła, że wszystkie zamachy przeprowadzono za pomocą samochodów wyładowanych materiałami wybuchowymi. Pojazdy były zaparkowane w pobliżu sklepów i dworców autobusowych. W Bagdadzie w wyniku eksplozji zginęło we wtorek co najmniej 14 osób, a 49 zostało rannych.

Policja informowała wcześniej, że w Hilli zdetonowano w tym samym czasie kilka materiałów wybuchowych umieszczonych w samochodach. Pojazdy były rozmieszczone w różnych punktach miasta.

- Do szpitala w Hilli przywieziono 35 ciał - ofiar siedmiu zamachów - podkreślił w rozmowie z agencją Reutera anonimowy przedstawiciel służb medycznych.

W poniedziałek w serii zamachów bombowych w Bagdadzie zginęły 23 osoby. Ataki również przeprowadzono z wykorzystaniem samochodów z ładunkami wybuchowymi. Auta były zaparkowane w pobliżu meczetów szyickich. Żadna grupa nie przyznała się do przeprowadzenia poniedziałkowych zamachów.

W ciągu ostatniego miesiąca w Iraku zginęło co najmniej 470 osób, a od początku roku prawie 1500 - wynika z informacji irackich służb medycznych i policyjnych.

MM, PAP

Aktualizacja 18 lutego 2014 (13:27)