logo
logo

Zdjęcie: M.Borawski/ Nasz Dziennik

Proniemiecki Sikorski

Wtorek, 28 sierpnia 2012 (10:38)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas odbywającej się w Berlinie Konferencji Ambasadorów zwrócił się do Niemców o solidarność i przejęcie wiodącej roli w Europie.

- Niemcy są najsilniejszą gospodarką i w czasach kryzysu ich rola, jako płatnika netto, ale również największego beneficjenta wspólnego rynku, nakłada na nie największą odpowiedzialność za rozwiązanie kryzysu – powiedział szef polskiej dyplomacji, którego cytuje portal Deutsche Welle.

Sikorski oprócz widocznego opowiadania się za niemiecką dominacją nie tylko w UE ale w całej Europie, poparł także niemiecki pomysł dyskusji o nowym projekcie konstytucji europejskiej.

Sikorki zaznaczył jednak, że priorytetem w obecnej sytuacji powinna być walka z kryzysem. Zaapelował do Niemców o solidarność z Europą.

Polski minister spraw zagranicznych, o którym portal Deutsche Welle pisze Radek, stwierdził podczas dyskusji panelowej w niemieckim MSZ, iż przyłącza się do niemieckich propozycji otwarcia debaty na temat ożywienia projektu konstytucji europejskiej, ale przestrzegł przed pośpiechem.

- Obecny kryzys może być dobrym punktem wyjścia do dyskusji o konstytucji Unii Europejskiej, ale najpierw trzeba rozwiązać kryzys, aby powstał klimat i społeczne poparcie dla europejskiej integracji - powiedział. Portal zauważa, że Sikorski daje za przykład Polskę, która w ostatnich 20 latach przeszła transformację ustrojową, a z której powinny skorzystać kraje  takie jak np. Grecja, wymagające pilnych reform.

W swoim przemówieniu Radosław Sikorski zaproponował też połączenie urzędu prezydenta Komisji Europejskiej z instytucją prezydenta Rady Europejskiej i nadanie mu kompetencji szefa grupy Euro.

Konferencja Ambasadorów w Berlinie potrwa do czwartku.

MM

NaszDziennik.pl