logo

Merkel wzywa Kijów do umiaru

Piątek, 11 lipca 2014 (16:15)
Aktualizacja: Piątek, 11 lipca 2014 (16:18)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence, aby strona ukraińska zachowała umiar w swych działaniach przeciwko prorosyjskim separatystom i chroniła cywilów – poinformował Steffen Seibert, rzecznik kanclerz. 

Merkel przekazała to Poroszence wczoraj w rozmowie telefonicznej. Rzecznik dodał, że zarówno niemiecka kanclerz, jak i ukraiński prezydent zgodzili się co do konieczności zorganizowania spotkania grupy kontaktowej w celu wdrożenia planu pokojowego Poroszenki i obustronnego zawieszenia broni.

Powołanie grupy kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele władz Ukrainy i Rosji, prorosyjscy separatyści i mediatorzy z OBWE, ma pomóc wypracować porozumienie w sprawie stałego zawieszenia broni we wschodnich obwodach Ukrainy, gdzie separatyści od kilku miesięcy walczą przeciwko ukraińskim siłom rządowym. Jest to jeden z kroków przewidzianych umową wypracowaną 2 lipca w Berlinie przez szefów MSZ Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.

W niedzielę odbyło się w Kijowie spotkanie grupy, ale bez udziału przedstawicieli prorosyjskich separatystów. Omawiano sytuację na wschodzie Ukrainy, tematem rozmów były też zasady i miejsce dalszych konsultacji w ramach grupy kontaktowej z udziałem wszystkich stron – poinformowało OBWE.

Jolanta Tomczak (764)  |  16:11:01  |  2014-07-11  |

MPA, PAP