logo
logo

Zdjęcie: Charaka Ranasinghe/ Licencja: CC BY 2.0/ Wikipedia

Malezja zaniepokojona zabezpieczeniem wraku

Sobota, 19 lipca 2014 (13:58)

Aktualizacja: 10 sierpnia 2014 (13:03)

Malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai oświadczył, że jest zaniepokojony brakiem odpowiedniego zabezpieczenia terenu katastrofy boeinga na wschodzie Ukrainy. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o pomoc w tej sprawie.

Szef resortu transportu uznał, że „istnieją przesłanki, że kluczowe dowody w sprawie nie zostały zachowane na miejscu (katastrofy)″. Zaapelował podczas konferencji prasowej w Kuala Lumpur do społeczności międzynarodowej o pomoc w śledztwie i zachowanie w odpowiednim stanie miejsca katastrofy.

Jednocześnie Liow docenił działania Rosji, która jego zdaniem robi wszystko, aby dostęp do miejsca katastrofy był swobodny.

- Robią (Rosja) wszystko, co w ich mocy, abyśmy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo na miejscu katastrofy - powiedział minister transportu.

Liow podkreślił, że dostępne informacje wskazują na to, że samolot został zestrzelony nad Ukrainą.

- Musimy zagwarantować, że sprawiedliwości stanie się zadość - oświadczył minister transportu.

Według malezyjskiego ministra, samolot malezyjskich linii lotniczych o numerze MH17 leciał powszechnie uczęszczaną „autostradą powietrzną″. Zapewnił, że maszyna nie naruszyła zastrzeżonych obszarów. Powtórzył tym samym wczorajszą deklarację, w której podkreślał, że lecąc nad wschodnią Ukrainą, linie Malaysia Airlines nie podjęły nadmiernego ryzyka, gdyż ONZ-owska Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) uznała tę trasę za bezpieczną.

- Leciał na wysokości ustalonej przez lokalną kontrolę ruchu lotniczego i nigdy nie zbaczał z kursu na strefy zakazane - podkreślił minister podczas wystąpienia.

Minister Liow w późniejszych godzinach wybiera się na Ukrainę.

Malezyjski boeing spadł na ziemię w czwartek późnym popołudniem 50 kilometrów przed wejściem w przestrzeń powietrzną Rosji. Wszystko wskazuje na to, że został zestrzelony przez separatystów rakietą ziemia-powietrze SA-11 (zachodnie oznaczenie systemu Buk).

W samolocie, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, było 298 osób. Wszyscy zginęli.

To kolejna katastrofa z udziałem malezyjskiego przewoźnika w ciągu zaledwie czterech miesięcy. 8 marca, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur, z radarów zniknął Boeing 777 Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie. Samolot leciał do Pekinu; większość pasażerów stanowili Chińczycy. Na podstawie analizy satelitarnej panuje przeświadczenie, że samolot nagle zboczył z kursu w kierunku południowej części Oceanu Indyjskiego. Akcja poszukiwawcza malezyjskiego samolotu jest największą tego typu operacją w historii lotnictwa.

MM, PAP

NaszDziennik.pl