logo
logo

Zdjęcie: kibeho-sanctuary.com/ -

Pierwsza prowincja pallotyńska w Afryce

Poniedziałek, 28 grudnia 2015 (04:12)

Przełożony generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów) ks. Jacob Nampudakam SAC wydał 27 grudnia, w uroczystość Świętej Rodziny z Nazaretu, dekret przekształcający dotychczasową Regię Św. Rodziny w Rwandzie i Demokratycznej Republice Konga w prowincję. Jest to pierwsza prowincja pallotyńska w Afryce.

Ten akt prawny Zarządu Generalnego jest wyrazem uznania dla polskich członków tego stowarzyszenia, którzy od 43 lat pracują na tym terenie, zwanym Regionem Wielkich Jezior.

We Mszy św. na otwarcie nowej prowincji w stolicy Rwandy – Kigali uczestniczyli m.in. ks. J. Nampudakam; przełożeni – polskiej Prowincji Chrystusa Króla ks. Józef Lasak i Regii Miłosierdzia Bożego we Francji ks. Aleksander Pietrzyk oraz pierwszy przełożony nowej prowincji ks. Romuald Uzabumwana.

Polskim pallotynom w tym regionie towarzyszyły od początku liczne niebezpieczeństwa. Już trzy tygodnie po przybyciu w czerwcu 1973 pierwszych 10 zakonników z naszego kraju do Rwandy doszło tam do masakr i przewrotu politycznego. Piętnaście następnych lat względnego spokoju skończyło się ludobójstwem, które trwało prawie pół roku w 1994. A DR Kongo, zwłaszcza Region Kiwu, to od 1996 miejsce ciągłych konfliktów, masowych ruchów migracyjnych.

RS, KAI

NaszDziennik.pl