logo
logo

Zdjęcie: facebook.com/ -

Polak biskupem w Papui-Nowej Gwinei

Piątek, 10 czerwca 2016 (05:18)

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Dariusza Kałużę ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny biskupem diecezji Goroka w Papui-Nowej Gwinei.

Ks. Dariusz Kałuża urodził się 5 listopada 1967 roku w Pszczynie, na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. W 1985 roku, po zakończeniu nauki w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny (MSF).

W 1987 roku złożył pierwsze śluby zakonne, a następnie odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym tego zgromadzenia w Kazimierzu Biskupim. Święcenia kapłańskie przyjął 5 maja 1993 roku. Po trzech latach pracy duszpasterskiej został wysłany na kurs języka angielskiego do Wielkiej Brytanii, a w 1997 roku rozpoczął pracę misyjną w Papui-Nowej Gwinei w diecezji Mendi, gdzie był między innymi wikariuszem generalnym. Od 2015 roku był wikariuszem ds. duszpasterskich w archidiecezji Madang.


Diecezja Goroka została utworzona 18 czerwca 1959 roku. Ks. bp Kałuża będzie jej szóstym ordynariuszem. Na jej terenie mieszka 530 tys. osób, w tym 16 tys. katolików, którym posługuje 11 kapłanów.

RP, KAI

NaszDziennik.pl