logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Zachód umiera

Środa, 16 listopada 2016 (18:15)

Obawiam się, że Zachód umiera – wyznał ks. kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego. W ostatnich dniach przebywał on we Francji. W jednym z udzielonych z tej okazji wywiadów wyraził swoje obawy o losy cywilizacji zachodniej.

Jego zdaniem, wiele rzeczy wskazuje na jej obumieranie.

– Nie rodzą się dzieci. A wy przeżywacie teraz inwazję innych kultur, innych ludów, które stopniowo was zdominują pod względem liczebnym i całkowicie zmienią waszą kulturę, wasze przekonania i wartości – powiedział szef watykańskiej dykasterii.

Jego zdaniem, dla Europejczyków liczą się dziś tylko pieniądze i technika.

– Najbardziej niepokoi mnie to, że Europa nie uświadamia już sobie, skąd pochodzi. Straciła własne korzenie, a drzewo bez korzeni obumiera – powiedział ks. kard. Sarah.

Przyznał też, że zależy mu na umocnieniu i konsolidacji wiary w ludziach. Bo dzięki wierze odnajduje się Boga, a wraz z Nim pewną orientację w życiu, pewne prawa i chrześcijańskie wartości.

Zapewnił on, że Bóg bynajmniej nie milczy, lecz na swój sposób jest obecny w świecie. To my nie chcemy Go słuchać i dostrzec. Ks. kard. Sarah ponownie wskazał na potrzebę odkrycia wartości ciszy, w której człowiek odkrywa samego siebie i Boga.

RS, KAI

NaszDziennik.pl