logo
logo

Zdjęcie: Ministry of Defense of Ukraine / Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Biskupi wobec wojny i biedy na Ukrainie

Sobota, 31 grudnia 2016 (19:31)

Przedłużający się konflikt na wschodzie Ukrainy, uchodźcy z terenów ogarniętych działaniami zbrojnymi, emigracja zarobkowa za granicę – to główne tematy, które tamtejsi biskupi rzymskokatoliccy poruszyli w liście pasterskim z okazji liturgicznego święta Świętej Rodziny, obchodzonego w tym roku 30 grudnia.

Trwający od 2014 r. konflikt zbrojny na Ukrainie pochłonął już przeszło 9700 ofiar śmiertelnych, a ponad 22 tys. osób odniosło rany. W ogłoszonym liście pasterskim temat skutków wojny wysuwa się na pierwszy plan. Podczas tegorocznych świąt nie sposób było nie zauważyć na Ukrainie wciąż pogłębiającej się biedy, uchodźców opuszczających wschodnie regiony kraju ani coraz powszechniejszej emigracji zarobkowej, głównie do Europy Zachodniej.

– Te święta przeżywaliśmy w takim właśnie kontekście. Modliliśmy się i prosiliśmy Boże Dziecię, by błogosławiło naszą Ojczyznę. Abyśmy w końcu mogli odczuć pokój, za którym tak bardzo tęskni cały świat, a w sposób szczególny Ukraina i jej mieszkańcy na wschodzie – powiedział metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki. 

Wyraził wdzięczność wszystkim „za solidarność, za każdy gest życzliwości, także Ojcu Świętemu Franciszkowi, który pamięta o Ukrainie i zwrócił się o pomoc humanitarną, przede wszystkim dla ludzi żyjących na wschodzie kraju”.

Warto dodać, że we wschodnich regionach Ukrainy zaczęto już rozdzielać papieską pomoc finansową, uzyskaną podczas zbiórki w kościołach w całej Europie w Niedzielę Miłosierdzia 3 kwietnia br. W odpowiedzi na apel Ojca Świętego w ramach akcji „Papież dla Ukrainy” zebrano wówczas 12 mln euro.

RS, KAI

NaszDziennik.pl