logo
logo

Zdjęcie: Aid to the Church in Need/ -

Aleppo: Nie czujemy się opuszczeni

Niedziela, 12 marca 2017 (10:56)

Nie jesteśmy opuszczeni ani osamotnieni, ale czujemy się częścią wielkiej rodziny, którą jest Kościół Chrystusowy. To dodaje nam odwagi, nadziei i siły, aby przezwyciężyć wiele problemów – powiedział wikariusz apostolski Aleppo bp Georges Abou Khazen OFM.

Skomentował w ten sposób wiadomość o ofiarowaniu przez Papieża 100 tys. euro dla tego miasta. Wyraził przy tym nadzieję, że ten gest Ojca Świętego będzie wskazaniem dla rządzących, aby znaleźli sprawiedliwe i pokojowe rozwiązania tego konfliktu, którego nikt nie chce.

W wywiadzie dla włoskiej agencji religijnej SIR zwierzchnik katolików łacińskich w Syrii wspomniał też o poprawie sytuacji w Aleppo po wyzwoleniu zachodniej części miasta. Od kilku dni bowiem do niektórych dzielnic zaczyna docierać prąd.

– Czekamy jeszcze na wodę, po zdobyciu przez wojska syryjskie jednej ze stacji wodociągowych, gdzie znajdują się ważne studnie – powiedział bp Abou Khazen.

Niemniej jednak, dodał, sytuacja pozostaje bardzo trudna, szczególnie w dziedzinie sanitarnej: ceny lekarstw wzrosły o 300 proc., co bardzo ogranicza możliwości leczenia, zarobki bowiem są nadal bardzo niskie.

Na pytanie o sposób wykorzystania pieniędzy ofiarowanych przez Franciszka biskup odpowiedział, że zostaną one przeznaczone przede wszystkim na odbudowę domów i stworzenie nowych miejsc pracy.

– Jeżeli ojciec rodziny znajdzie pracę, to nie będzie chciał wyjeżdżać z Aleppo – zauważył tamtejszy wikariusz apostolski.

Przed wybuchem wojny w 2011 w tym syryjskim mieście mieszkało 185 tys. chrześcijan różnych wyznań i obrządków. Dziś pozostało ich mniej niż połowa – niektórzy z wyboru, ale inni dlatego, że nie mieli możliwości emigracji.

– Mam nadzieję, że ten gest Papieża i bliskość całego Kościoła zachęci wiele naszych rodzin do powrotu – stwierdził bp Abou Khazen.

RS, KAI

Aktualizacja 12 marca 2017 (15:35)

NaszDziennik.pl