logo
logo

Zdjęcie: Free Pictures 4K/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Islam daleki od pokoju

Niedziela, 9 kwietnia 2017 (13:12)

Twierdzenie, że islam to religia pokoju, jest po prostu błędem – zauważa ks. prof. Samir Khalil Samir SJ, islamolog z Papieskiego Instytutu Wschodniego.

Zastrzegł on, że oczywiście w wielu muzułmanach jest wola pokoju.

– Nie mogę jednak czytać Koranu i twierdzić, że jest to księga ukierunkowana na pokój. Tak samo Sunna, księga opowieści z życia Mahometa – powiedział ks. Samir.

Ujawnił on, że osobiście rozmawiał o tym z Papieżem, który nie odniósł się do jego zastrzeżeń, lecz wyjaśnił, że jego stosunek do islamu opiera się na pozytywnych doświadczeniach zdobytych w Argentynie w kontaktach z tamtejszymi muzułmanami, a także wynika z celu, jaki stawia.

– Chce on bowiem budować mosty i nawiązywać przyjaźnie, dlatego nie zwraca uwagi na aspekty negatywne – powiedział egipski islamoznawca.

Zapewnił, że Franciszek ma jak najlepsze intencje i musi robić to, co robi.

– Dialog jest bowiem jedyną możliwą drogą – dodał jezuicki naukowiec.

Spotkał się on 5 kwietnia z dziennikarzami w kontekście papieskiej podróży do Egiptu w dniach 28-29 bm. Podkreślił, że dziś głównym problemem islamu jest dominacja w nim nurtów (Bractwo Muzułmańskie, salafici i wahabici), które decydują o dosłownej interpretacji Koranu. – Islam jest dziś zablokowany przez te trzy redukcjonistyczne tendencje – podkreślił ks. prof. Samir.

RS, KAI

NaszDziennik.pl