logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: www.pro-life.pl/ -

Episkopat Brazylii broni godności życia

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017 (15:33)

Atmosferę wielkopostnego zamyślenia po raz kolejny zakłócali w Brazylii zwolennicy tzw. legalnego przyzwolenia na zabijanie dzieci w łonie matek. Biskupi wyrazili sprzeciw wobec podjęcia w Najwyższym Trybunale Federalnym kolejnych starań o depenalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży.

6 kwietnia arcybiskup Rio de Janeiro ks. kard. Orani João Tempesta skierował apel do wiernych, dając wyraz zaniepokojeniu brakiem poszanowania ludzkiego życia. Zachęcił, aby obywatele w sposób pokojowy wyrażali swoją opinię w obronie ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci, korzystając z praw demokratycznych i wolności cywilnej, jakie gwarantuje im konstytucja.

Do jego zdecydowanego głosu dołączyło prezydium Episkopatu, które 11 kwietnia opublikowało oficjalną notę zatytułowaną: „W obronie życia przeciw aborcji”. Biskupi ponownie potwierdzają zdecydowane i jasne stanowisko Kościoła w „obronie integralności, nietykalności i godności ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci” i potępiają „wszelkie inicjatywy, jakie pretendują do zalegalizowania aborcji w Brazylii”. „W tym czasie głębokiego kryzysu politycznego i ekonomicznego Krajowa Konferencja Biskupów Brazylii angażuje się w obronie najsłabszych członków społeczeństwa, zwłaszcza ubogich – czytamy w tym dokumencie.

„Nienarodzeni znajdują się wśród tych najbardziej bezbronnych i potrzebujących ochrony. Z tym samym zaangażowaniem etycznym i chrześcijańskim odrzucamy antydemokratyczne postawy, które depczą prawa Kongresu Narodowego i wymagają od Federalnego Najwyższego Trybunału tego, co mu nie przysługuje, a mianowicie ustanawiania prawa” – piszą brazylijscy biskupi.

Po raz kolejny prezydium Episkopatu Brazylii zabrało zdecydowany głos w obronie godności i nietykalności ludzkiego życia.

„Prawo do życia obowiązuje w całości, gdy chodzi o człowieka osłabionego podeszłym wiekiem, chorego w fazie terminalnej, osobę z jakąkolwiek wadą, dziecko nowonarodzone i także takie, które jeszcze się nie narodziło” – podkreślają biskupi.

Przypominają, że „trzeba promować szacunek dla życia i godności kobiet, aby przezwyciężyć przemoc i dyskryminację, na skutek których one cierpią najwięcej”. Kościół pragnie przygarnąć z miłosierdziem i otoczyć opieką duszpasterską kobiety, które doznały cierpienia na skutek smutnego doświadczenia aborcji.

„Społeczeństwo jest dłużnikiem kobiety, szczególnie wówczas, kiedy wypełnia ona zadanie macierzyństwa” – stwierdzają sygnatariusze wspomnianej noty.

RS, Radio Watykańskie

NaszDziennik.pl