logo
logo

Zdjęcie: Raimond Spekking/ Licencja: CC BY-SA 4.0/ Wikipedia

Zmarł ks. kard. Joachim Meisner

Środa, 5 lipca 2017 (14:48)

Dzisiaj rano zmarł ks. kard. Joachim Meisner, były arcybiskup Kolonii, bliski współpracownik Jana Pawła II i orędownik pojednania narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Ks. kard. Joachim Meisner zmarł w Bad Füssing w Dolnej Bawarii, gdzie przebywał na urlopie. Od dłuższego czasu skarżył się na pogarszający się stan zdrowia.

W czasie swojej posługi kapłańskiej dał się poznać jako zagorzały przeciwnik komunizmu. Przez to wielokrotnie popadał w konflikty z komunistyczną władzą. Podkreślał, że katolik – także w trudnych czasach żelaznej kurtyny – powinien kierować się w swoim życiu jedynie Ewangelią.

Sytuacja polityczna była dla niego wyjątkowo ważna. Jako 12-letni chłopiec wraz z bliskimi musiał opuścić swój rodzinny Wrocław w obawie przed represjami ze strony Armii Czerwonej. Dlatego też zabiegał o pojednanie między Niemcami, Polakami, Czechami i Słowakami. Episkopat Niemiec powierzył mu kierowanie podkomisją do spraw Europy Środkowej i Wschodniej. Przewodniczył też charytatywnej organizacji kościelnej Renovabis. Jej zadaniem było niesienie pomocy mieszkańcom krajów wschodnioeuropejskich. Uważany był za wielkiego przyjaciela Polski. Często odwiedzał nasz kraj, a także utrzymywał bliskie kontakty ze św. Janem Pawłem II.  

Jasno wyrażał się w sprawie zabijania dzieci poczętych, dążąc do tego, aby niemiecki Kościół i kierowane przez niego instytucje opowiadały się po stronie życia.

Ks. kard. Joachim Meisner przez prawie 26 lat – od 1988 r. – kierował największą niemiecką archidiecezją – kolońską. Sprawował pieczę nad około 2,1 mln wiernych. Jest to także najbogatsza diecezja świata. Po przejściu na emeryturę w 2014 r. nie przestał angażować się w życie Kościoła. Był jednym z czterech kardynałów, którzy prosili Papieża Franciszka o stosowne wyjaśnienia w związku z adhortacją apostolską „Amoris laetitia”. Poprosili także Ojca Świętego o specjalną audiencję.

Urodził się 25 grudnia 1933 r. we Wrocławiu. Po wojnie mieszkał w Körner koło Mühlhausen w Turyngii. Ukończył seminarium w Erfurcie, a święcenia kapłańskie przyjął w wieku 29 lat, zaś trzynaście lat później został biskupem Erfurtu/Meiningen. Następnie był biskupem Berlina. 2 lutego 1983 r. św. Jan Paweł II włączył go do grona kardynałów. 

Rafał Stefaniuk

NaszDziennik.pl