logo
logo

Zdjęcie: Kevorkmail/ Licencja: CC BY-SA 3.0/ Wikipedia

Chrześcijanie, wracajcie do Aleppo!

Piątek, 28 lipca 2017 (12:44)

Do powrotu tam, gdzie narodził się Kościół, wzywa chrześcijan syryjskich melchicki arcybiskup Aleppo ks. abp. Jean-Clement Jeanbart. W apelu ogłoszonym za pośrednictwem agencji prasowej włoskich biskupów SIR duchowny syryjski zwraca się również do krajów zachodnich, by zachęcały uchodźców syryjskich do powrotu do swej ojczyzny.

„Pomóżcie nam powrócić tam, gdzie przyszliśmy na świat i gdzie narodził się Kościół” – pisze hierarcha. „Jestem biskupem od 22 lat i już pięć lat temu myślałem o następcy dla siebie i zacząłem porządkować swoje rzeczy. Potem przyszła wojna i pomyślałem: Nie czas na to, muszę uczynić coś dla mojego ludu” – pisze ks. abp Jeanbart.

Największą jego troską jest exodus chrześcijan: „Pierwszy Kościół ustanowiony został w Syrii, podczas gdy w Palestynie chrześcijanie wyjęcie byli spod prawa, tutaj mogli spotykać się publicznie. Jest coś szczególnego w chrześcijanach w Syrii. Poświęciłem resztę mego życia ich obecności w tej ziemi, uświęconej krwią milionów męczenników i relikwiami tysięcy chrześcijan, który zginęli w Syrii. Robię wszystko, co w mojej mocy, by zwalczyć ten krwotok”.

Arcybiskup Aleppo przygotował program zatytułowany „Aleppo czeka na was”, by zachęcić chrześcijan do powrotu do swego kraju. „Gotowi jesteśmy pomóc wszystkim, którzy chcą tego, ale nie stać ich na to. Płacimy za podróż i oferujemy mieszkanie na cztery lata, pomagamy w znalezieniu pracy i w przyjęciu dzieci do szkół katolickich. Kiedy niektóre rodziny zdecydują się powrócić, zmieni się tendencja i widoki na przyszłość będą lepsze. Gdy skończy się wojna, będzie praca i ludzie szczęśliwi będą, że żyją w Aleppo” – zachęca arcybiskup tego syryjskiego miasta.

RS, KAI

Aktualizacja 5 listopada 2017 (22:18)

NaszDziennik.pl