logo
logo

Modlitwa

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Różaniec miliona dzieci

Wtorek, 17 października 2017 (02:20)

Jutro dzieci na całym świecie będą się modliły w intencji swoich rówieśników w Syrii. Modlitwa dzieci ratuje świat

Inicjatywa od 2005 r. łączy młodych katolików na całym świecie. Promuje ją Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jutro o godz. 9.00 dzieci otoczą modlitwą swoich rówieśników z ogarniętej wojną Syrii. Pomysł zrodził się w stolicy Wenezueli, Caracas. Inspiracją były słowa św. o. Pio, który powiedział: „Gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem”.

Zaczęło się od prostej zachęty nauczycielki jednej z wenezuelskich klas, która namówiła uczniów do modlitwy różańcowej w intencji pokoju. Akcja rozprzestrzeniała się na inne szkoły. Wkrótce Konferencja Episkopatu Wenezueli wydała zgodę na rozpoczęcie ogólnokrajowej inicjatywy modlitewnej świeckich katolików związanych z Ruchem Szensztackim i Centralnym Komitetem Wenezuelskich Katolików (Consejo Nacional de Laicos Venezuela).

Ksiądz prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zwraca uwagę, że w ubiegłym roku w tę modlitwę różańcową włączyły się dzieci z 69 krajów na świecie.

– Dzieci zbierają się, by modlić się o jedność i pokój na świecie. W wielu krajach katecheci, nauczyciele religii przerywają lekcję na pół godziny, by włączyć się w tę inicjatywę – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. prof. Cisło. Dzieci syryjskie są w dramatycznej sytuacji. Dane są przytłaczające. – Mamy tam 7,2 mln uchodźców wewnętrznych, około 2 milionów ludzi, którzy czekają na granicach Libanu i Syrii, by tylko wrócić do kraju, kiedy sytuacja w Syrii bardziej się uspokoi. Przez wiele lat wiele dzieci z Syrii pozostawało bez możliwości edukacji. Na przykład w takich miastach jak Hims, gdzie szkoły, budynki były poniszczone – wskazuje ks. prof. Cisło. 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Jędrzejczyk

Nasz Dziennik