logo
logo

Zdjęcie: M. Bochenek/ Nasz Dziennik

Relikwia dla Panamy

Środa, 22 listopada 2017 (20:04)

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2019 roku w Panamie. Wiadomo już, że młodym z całego świata w znaku relikwii będzie towarzyszył św. Jan Paweł II.

To Papież Polak zainicjował te światowe spotkania, widząc w młodych ludziach ogromny potencjał Kościoła. Przekazanie relikwii krwi św. Jana Pawła II odbyło się w zeszły piątek w Rzymie w ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

– Jan Paweł II jest obecny w moim życiu, miałam okazję z nim się spotkać, zawsze codziennie się do niego modlę. W moim sercu jest wielka radość, że w imieniu Panamy mogę wziąć tę relikwię i zawieźć do swojego kraju – podkreśliła ze wzruszeniem Miroslava Rosas Vargas, ambasador Panamy przy Stolicy Apostolskiej.

Relikwie Jana Pawła II na jej ręce przekazał Janusz Kotański. Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej w wypowiedzi dla NaszegoDziennika.pl mówił, w jaki sposób doszło do tej ceremonii.

– Z ambasador Panamy poznaliśmy się w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie również był obecny prezydent Panamy. Wybór Panamy jako organizatora kolejnych Światowych Dni Młodzieży zrobił na nich ogromne wrażenie, byli zachwyceni – wspomina Janusz Kotański.

Podczas jednego ze spotkań w Rzymie Miroslava Rosas Vargas zapytała polskiego ambasadora o możliwość przekazania relikwii św. Jana Pawła II. Janusz Kotański z prośbą od Panamczyków zwrócił się do kard. Stanisława Dziwisza, który oczywiście odpowiedział pozytywnie. 

– Przekazanie relikwii ma też symboliczny wymiar. Nas wiele łączy z Panamą, choć ten kraj wydaje się odległy i egzotyczny, to łączy nas wiara katolicka i żywy patriotyzm. Panama to kraj, który dopiero w XIX wieku zyskał niepodległość. Te relacje są bliskie i powinny być bliskie – zaznaczył Janusz Kotański. Zwrócił uwagę, że również dla wszystkich narodów Ameryki Środkowej czy też Ameryki Południowej postać św. Jana Pawła II jest niezwykle bliska. – Niemal wszędzie są wizerunki św. Jana Pawła II, świętego, który wprowadził Kościół na drogę wolności, odpowiedzialności i miłosierdzia – podkreślił.

Relikwia będzie obecna w czasie ŚDM w Panamie, ma towarzyszyć ceremonii otwarcia i wszystkim uroczystościom oficjalnym. Wcześniej nawiedzi panamskie parafie.

W ceremonii przekazania uczestniczył m.in. ks. kard. Stanisław Ryłko, były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który przez wiele lat z ramienia Watykanu koordynował organizację kolejnych ŚDM. Na uroczystości obecny był też ks. kard. José Luis Lacunza z Panamy.

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbywać się będą w dniach 22-27 stycznia 2019 roku. Papież Franciszek jako ich temat wskazał wypowiedź Maryi z Ewangelii wg św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według słowa twego” (Łk 1,38).

Małgorzata Bochenek, Rzym

NaszDziennik.pl