logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ameryka chwyta za różaniec

Sobota, 6 października 2018 (20:53)

Z ks. Rafałem Dygułą TChr, proboszczem parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles i kustoszem sanktuarium św. Jana Pawła II, rozmawia Małgorzata Bochenek

 

W niedzielę w Ameryce odbędzie się „Różaniec do wybrzeża do wybrzeża”. Z czego zrodziło się pragnienie organizacji tego przedsięwzięcia?

– Współcześni wrogowie chrześcijaństwa starają się zniszczyć godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boże. Organizatorzy w zaproszeniu do modlitwy podkreślają m.in., że  żyjemy w czasach prawodawstwa i orzeczeń sądowych będących w konflikcie z naturalnym prawem Bożym, zwłaszcza przez lekceważenie praw nienarodzonych, osób starszych, słabych, ataki na małżeństwo i wartości rodzinne. To wszystko domaga się naszej modlitewnej reakcji. Myślę, że bardzo znaczące jest to, że katolicy z USA pragnąc skryć się pod płaszcz Matki Bożej z Guadalupe, za patronów tej niezwykłej inicjatywy obrali św. Michała Archanioła – największego mocarza wśród Aniołów, św. Maksymiliana Marię Kolbego – całkowicie oddanego Niepokalanej, oraz św. Ojca Pio – męczennika konfesjonału.

Dlaczego Różaniec odmawiany będzie akurat 7 października?

– Pomysłodawcy „Różańca od wybrzeża do wybrzeża” apelują o wspólnotową modlitwę amerykańskich katolików 7 października, we wspomnienie NMP Różańcowej, akcentując wielkie podobieństwo wydarzeń na świecie w historii najnowszej i tej sprzed wieków. Organizatorami „Różańca od wybrzeża do wybrzeża” w USA jest stowarzyszenie katolickich mężczyzn Święta Liga (Holy Legaue). Nawiązuje ono wprost do historycznej formacji wyznawców Chrystusa powstałej pod koniec XVI wieku pod duchowym kierownictwem Papieża św. Piusa V, gdy cywilizacja chrześcijańska zagrożona była skrytobójczą aktywnością i działaniami muzułmanów. Dokładnie 7 października 1571 r. flota chrześcijan pod sztandarem Niepokalanej, trwając na modlitwie i postach, z różańcami w ręku odniosła zwycięstwo nad wojskami islamskimi. W podzięce za to cudowne zwycięstwo w Zatoce Korynckiej pod Lepanto Ojciec Święty ustanowił wspomnienie liturgiczne NMP Różańcowej. Organizatorzy „Różańca od wybrzeża do wybrzeża”, analogicznie do zagrożeń sprzed wieków wskazują na obecne, które stają się mobilizacją, aby chwycić za różaniec.

Czy modlitwa odbywa się przy poparciu amerykańskiego Episkopatu?

– Wierni sformułowali prośbę o błogosławieństwo i wsparcie tej cennej inicjatywy przez Episkopat Amerykański. Pismo wystosował już 13 kwietnia br. ks. Richard Heilman, prezydent stowarzyszenia Święta Liga i jednocześnie kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Wisconsin. Wielu hierarchów Kościoła katolickiego w USA z różnych zakątków kontynentu odpowiedziało pozytywnie, by wspomnieć chociażby amerykańskich kardynałów: ks. kard. Raymonda Burke, ks. kard. Seana O’Malley z Bostonu, ks. kard. Daniela DiNardo z Galveston-Houston w Teksasie.

Czy świeccy przygotowywali się do tego wyjątkowego dnia?

– „Różaniec od wybrzeża do wybrzeża” poprzedza modlitewna nowenna, która rozpoczęła się 15 sierpnia, a zakończy 7 października, trwa łącznie 54 dni, czyli tyle, ile nowenna pompejańska. Wszyscy zaproszeni są do wspólnej modlitwy różańcowej w niedzielę 7 października o godz. 13.00 (godzina 22.00 polskiego czasu) do miejsc i kościołów, wcześniej zarejestrowanych na oficjalnej stronie wydarzenia. Zapoznając się z ich lokalizacją, widzimy, że dominują zgłoszenia zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu USA. Uczestnicy modlitwy różańcowej proszeni są o wcześniejszy udział we Mszy św. Co ciekawe, modlitwa odbędzie się również w siedzibie Kongresu USA, czyli w budynku Kapitolu w Waszyngtonie. Organizatorzy apelują także o podjęcie modlitwy w miejscach publicznych z użyciem tematycznych transparentów, tak aby przy okazji uskuteczniać dzieło ewangelizacji tego świata. Sugerują nawet, aby zorganizować tego dnia procesje eucharystyczne. W katolickich świątyniach na czas modlitwy ma rozbrzmiewać głos bijących na chwałę Boga dzwonów.

Czy w sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles włączycie się w „Różaniec od wybrzeża do wybrzeża”?

– Od samego początku istnienia papieskiego sanktuarium w tym zakątku świata kalifornijska Polonia wzorem naszego patrona św. Jana Pawła II bardzo licznie przybywa na nabożeństwa maryjne oraz wydarzenia ewangelizacyjne i apostolskie. Można powiedzieć, że modlitwa na różańcu staje się naszą ulubioną, wręcz powszechną. Dzieci i młodzież mają swój Różaniec w soboty przed zajęciami szkolnymi w Polskiej Szkole Sobotniej, jak również w niedziele po lekcjach religii. W pierwsze soboty miesiąca dorośli gromadzą się na nabożeństwie fatimskim. Wielu parafian włączyło się już w Krucjatę Jednej Intencji, czyli codziennie podejmują modlitwę lub jakiś czyn pokutny w intencji: „By Maryja była bardziej znana i miłowana; by Jej wezwanie z Fatimy poznał i wypełnił świat”. Co roku na początku października organizujemy pielgrzymkę polskich rodzin do kalifornijskiego sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w miejscowości Lake Arrowhead, CA. Mamy także dwudniową pieszą pielgrzymkę maryjną z przedmieścia metropolii Los Angeles, z Yorba Linda, do naszego sanktuarium na uroczystości odpustowe NMP Częstochowskiej. W naszej parafii oprócz bardzo żywego kultu Matki Bożej Fatimskiej czy też św. Jana Pawła II mamy również relikwie św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. W rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, którego relikwie także znajdują się w naszym kościele, jednoczymy się na modlitwie do Jezusa Miłosiernego i przyzywamy Bożego Miłosierdzia dla mieszkańców Los Angeles. Uczestniczymy w Koronce na ulicach miast świata. Przekonany jestem, że na czas modlitwy „Różaniec od wybrzeża do wybrzeża” polskie rodziny z Południowej Kalifornii po raz kolejny bardzo wyraźnie zaznaczą swoją obecność. W naszej świątyni pierwszą część modlitwy różańcowej poprowadzą w języku polskim dzieci.

Sanktuarium ma szczególny związek z tym wydarzeniem.

– Przedstawiciele polskiej wspólnoty Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia, kiedy tylko dowiedzieli się o planowanej modlitwie w USA, postanowili podjąć dzieło pokutne, w jej intencji, podobnie jak wcześniej dokonali tego w Polsce, pielgrzymując przed rokiem pieszo wzdłuż jej granic. Tym razem od maja polscy piątnicy – Roman Zięba i Wojciech Jakowiec, przemierzają kontynent amerykański w ramach pielgrzymki Across America. Pielgrzymują pieszo trasą w kształcie krzyża: Jakowiec z kanadyjskiego Edmonton do sanktuarium Matki Bożej z Guadelupe w Mexico City, Zięba natomiast z San Francisco do Nowego Jorku. W sumie szlak ich pieszej pielgrzymki to ponad 12 tys. km. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli od nawiedzenia naszego papieskiego sanktuarium w dniu 4 maja 2018 r. Po wspólnej modlitwie z parafianami przed obliczem NMP Częstochowskiej i relikwiarzem św. Jana Pawła II wygłosili świadectwo wiary. Jak sami podkreślali, pragną modlić się przede wszystkim o to, by Stany Zjednoczone, lider światowej gospodarki i mocarstwo, które dyktuje współczesnemu światu nowe trendy społeczne, polityczne i kulturowe, raz jeszcze nawróciły się, przyjęły Chrystusa i otrzymały światło Ducha Świętego na nowe czasy.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Bochenek

NaszDziennik.pl