logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek / Nasz Dziennik

Zmieniać serca ludzi

Środa, 25 grudnia 2019 (12:13)

Rezygnacja wobec trudnych realiów życia w Ziemi Świętej nie byłaby zgodna z przesłaniem Bożonarodzeniowym – uważa ks. abp Pierbattista Pizzaballa. „Pamiętajmy, że czasy Jezusa nie były lepsze od naszych” – zaznaczył administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w przesłaniu z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Zdaniem pochodzącego z Włoch franciszkanina realia życia w Ziemi Świętej są tak trudne, że „idea emigracji staje się dla wielu pokusą. (...) Politycy coraz bardziej oddalają się od prawdziwego życia ludzi i nie potrafią systematycznie uporać się z ogromnymi problemami społecznymi i gospodarczymi w naszym regionie” – stwierdził ks. abp Pizzaballa. Zwrócił uwagę, że na życie społeczności chrześcijańskiej ma wpływ brak choćby najmniejszych perspektyw dla rozwiązania kwestii izraelsko-palestyńskiej.

Jego zdaniem to sprawia, że mówienie o nadziei staje się „pustą retoryką i oderwaniem od prawdziwej rzeczywistości naszego kraju. (...) Narodziny Jezusa nie rozwiązały jednak ówczesnych dramatów politycznych, społecznych i ekonomicznych. Jezus nie przyszedł zrewolucjonizować struktur społecznych swoich czasów, nie chciał przejąć władzy, ale pragnął zdobyć serca ludu” – przypomniał administrator apostolski łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Zdaniem arcybiskupa to dzięki Jezusowi wielu „zrozumiało, że być chrześcijaninem oznacza dawać życie, kochać bezinteresownie, nie oczekując nic dla siebie, bo i tak wszystko się już ma”. Przypomniał, że podczas wizyt w parafiach i wspólnotach spotkał wielu oddanych ludzi, którzy są nadzieją Kościoła. „Niech wasz przykład i wasze życie wciąż zmieniają serca wielu ludzi. Jestem pewien, że to jedyny sposób, aby naprawdę uszczęśliwić naszą udręczoną Ziemię Świętą” – stwierdził ks. abp Pizzaballa.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy opiekuje się 60–70 tysiącami katolików w Ziemi Świętej. Jego jurysdykcja obejmuje terytorium Izraela, Jordanii, Cypru i Autonomii Palestyńskiej.

RP, KAI

NaszDziennik.pl