logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Fatima: Pojawili się pierwsi zagraniczni pielgrzymi

Wtorek, 14 lipca 2020 (18:35)

Aktualizacja: 14 lipca 2020 (20:55)

Pielgrzymi, którzy zdecydowali się odwiedzić sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii, chcieli uczcić rocznicę objawienia maryjnego z 13 lipca 1917 roku.

W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, pojawiła się pierwsza od czasu wybuchu epidemii koronawirusa zagraniczna grupa pielgrzymów – ogłosił we wtorek biskup lokalnej diecezji kard. Antonio Marto.

Jak poinformował ordynariusz diecezji Leiria-Fatima, pierwsza grupa wiernych, która dotarła do tego popularnego sanktuarium po przejściu pierwszej fali zakażeń SARS-CoV-2, pochodzi z Włoch.

Portugalski hierarcha wyjaśnił, że głównym celem podróży włoskich katolików do sanktuarium był udział w upamiętnieniu rocznicy objawienia maryjnego z 13 lipca 1917 roku, którego uczestnikami była trójka pochodzących z Fatimy dzieci: Łucja dos Santos oraz rodzeństwo Marto – Hiacynta i Franciszek.

W połowie marca rektorat sanktuarium w Fatimie ogłosił zamknięcie tego miejsca kultu, popularnego szczególnie wśród Polaków z powodu epidemii COVID-19. Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony części portugalskich katolików.

30 maja sanktuarium w Fatimie wznowiło nabożeństwa z udziałem wiernych. Z powodu wciąż wysokiego ryzyka zakażeń pielgrzymi zobowiązani są tam do zachowania dystansu społecznego oraz używania masek ochronnych.

AB,PAP

NaszDziennik.pl