logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Przywróćmy im nadzieję

Niedziela, 8 listopada 2020 (08:41)

Aktualizacja: 8 listopada 2020 (12:13)

Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest głównym motywem obchodzonego dzisiaj w Polsce 12. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tegoroczne hasło brzmi „Przywrócić nadzieję”.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Konferencją Episkopatu Polski.

Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Destabilizacja polityczna wciąż ogarnia i pogłębia w nędzy cały kraj, targany wojną, która wybuchła w 2013 r., po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize′a. W tej wojnie walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie. „Tysiące ludzi nadal ucieka, a w kraju zaczyna brakować żywności” – alarmuje ks. dr Andrzej Paś z polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Poważnym problemem jest też wysoce rozpowszechniona praca dzieci. Pracują one w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania.

Wielkim problemem jest analfabetyzm. Ponadto, wedle szacunków ONZ, około 11 proc. populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV.

AB, KAI

NaszDziennik.pl