logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Y. VALAT/ PAP/EPA

Walka o Msze św.

Poniedziałek, 16 listopada 2020 (10:33)

Aktualizacja: 16 listopada 2020 (10:38)

Francuzi nie godzą się z zakazem sprawowania Mszy św. Świeccy organizują manifestacje, modlą się przed świątyniami i proszą o Eucharystię w domach

Katolicy we Francji mówią wprost: doświadczamy prześladowania Kościoła.

– Kościoły są otwarte, jednak w świątyniach nie mogą odbywać się żadne celebracje. Nawet podczas pogrzebu, w którym zgodnie z obostrzeniami może uczestniczyć do 30 osób, obowiązuje zakaz sprawowania Mszy św. – relacjonuje ks. infułat Stanisław Jeż, wieloletni rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

Modlący się są traktowani jako uczestnicy nielegalnego zgromadzenia, przekraczającego dopuszczalną liczbę sześciu osób. W wielu świątyniach Eucharystie są celebrowane za zamkniętymi drzwiami.

– Kościół we Francji schodzi do katakumb XXI wieku. Ostatnio często jestem proszony, abym odprawiał Msze św. w domach, dla małych grup – wyznaje ks. Stanisław Jeż.

Jak o prawo do Eucharystii upominają się ludzie wierzący we Francji? Dlaczego tamtejsze władze tak restrykcyjnie traktują wierzących?  Czy podobna sytuacja może mieć miejsce w naszej Ojczyźnie?

O tym wszystkim przeczytasz w „Naszym Dzienniku”. Do nabycia w wersji papierowej w kiosku lub w wersji elektronicznej TUTAJ.

JG

Nasz Dziennik