logo
logo

Zdjęcie: / -

„Tak, jestem katolikiem” – słowa prowadzące do męczeństwa

Poniedziałek, 7 grudnia 2020 (16:27)

Aktualizacja: 7 grudnia 2020 (16:27)

W pierwszą niedzielę Adwentu rozpoczął się wielki jubileusz 200-lecia urodzin św. Andrzeja Kima Tae-gŏna, pierwszego księdza katolickiego Korei oraz męczennika.

„Życzyłem sobie, aby to wydarzenie stało się czasem ewangelicznego, duchowego i duszpasterskiego nawrócenia koreańskich księży” – powiedział rozgłośni papieskiej ks. bp Lazzaro You Heung-sik.

Święty Andrzej był jednym z 103 męczenników koreańskich beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1984 r. „Dwustulecie narodzin św. Andrzeja Kima Tae-gŏna jest dobrą okazją do duchowego rozwoju Kościoła w Korei” – podkreślił ks. bp Heung-sik. Ordynariusz diecezji Daejeon dodał, że ten jubileusz da wszystkim „możliwość wniknięcia w duchowość męczeństwa, która jest życiodajną siłą Kościoła w Korei”.

„W jednym z listów napisanych w więzieniu przez św. Andrzeja Kim’a możemy przeczytać pewien dialog między świętym a funkcjonariuszem, który go przesłuchiwał. »Jesteś katolikiem?« – zapytał przesłuchujący; Andrzej odpowiedział: »Tak, jestem katolikiem«; i za to potem musiał ponieść śmierć przez ścięcie. Dla naszych męczenników wiara była najwyższą wartością” – zaznacza hierarcha. „Konferencja Episkopatu Korei, przygotowując ten rok szczególnej łaski, chciała poruszyć właśnie kwestię symbolu tego funkcjonariusza jako mocne ostrzeżenie dla nas wszystkich, dzisiejszych chrześcijan. W społeczeństwie koreańskim tylko 11 proc. ludności jest katolikami, a ponad połowa deklaruje się jako »bezreligijni«. Pytanie, które zadał przesłuchujący św. Andrzejowi, wzywa nas zatem do poważnej refleksji nad naszą tożsamością i mentalnością jako katolików”.

Biskup Heung-sik uważa za opatrznościowe celebrowanie jubileuszu właśnie w czasie pandemii COVID-19. Według niego przykład życia męczenników zachęca do uczciwego życia przykazaniem miłości. Kościół w Korei staje przed wyzwaniami, które coraz częściej pojawiają się w społeczeństwie. Musi zmierzyć się z indywidualizmem, materializmem i konkurencją. Te nowe „formy życia” podejmuje zwłaszcza młodzież, tracąc poczucie wiary i odchodząc od wartości właściwych koreańskiej kulturze – uważa hierarcha.

Ordynariusz Daejeon przyznaje, że jubileusz jest nie tylko dobrą okazją do odnowy wiary w całym Kościele półwyspu, lecz także do przywrócenia ewangelicznego zapału księży. „Przygotowując się do Jubileuszu, zawsze modliłem się i życzyłem sobie, aby to wydarzenie stało się czasem ewangelicznego, duchowego i duszpasterskiego nawrócenia koreańskich księży, którzy, moim skromnym zdaniem, muszą na nowo odkryć swoją pasję ewangelizacyjną.

Jak powiedział Ojciec Święty podczas homilii wygłoszonej podczas konsystorza, »droga Jezusa i świata są nie do pogodzenia«. Modlę się, aby dzięki łasce tego jubileuszowego roku i opiece św. Andrzeja Kima kapłani koreańscy znaleźli radość w kroczeniu drogą Chrystusa, w życiu bardziej spójnym, ubogim w światowość i bogatym w wartości ewangeliczne” – powiedział ks. bp Heung-sik.

JG, KAI

NaszDziennik.pl