logo
logo

Zdjęcie: Robin Abraham/ Licencja: CC BY 2.0/ Flickr

Brytyjska policja wkroczyła, by przerwać liturgię

Sobota, 3 kwietnia 2021 (14:47)

Aktualizacja: 3 kwietnia 2021 (20:04)

Podczas nabożeństwa, które odbywało się w piątek wieczorem w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie, wkroczyła policja, przerywając liturgię.

Jeden z przybyłych na miejsce policjantów oznajmił zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne i nakazał opuścić kościół pod groźbą grzywny.

Powiedział, że zgodnie z prawem nie można się spotykać w tyle osób wewnątrz pomieszczenia. Ksiądz był tym zaskoczony, gdyż według niego wierni zachowywali dystans, mieli maseczki i byli wpuszczani do kościoła pod kontrolą liczebną.

Wikary parafii Chrystusa Króla podszedł do mikrofonu i poinformował zgromadzonych, że ktoś zadzwonił ze skargą na policję. Wikary prosił również policjantów o wyjaśnienie, dlaczego przerywają nabożeństwo pomimo przestrzegania zasad, które obowiązują w Wielkiej Brytanii w miejscach kultu.

Policjant podszedł do ambony i wyjaśnił, że w związku ze złamaniem zaleceń lockdownu parafianie muszą opuścić kościół, a jeśli tego nie zrobią, zostanie na każdego nałożona kara grzywny w wysokości 200 funtów.

Następnie proboszcz parafii ks. prałat Władysław Wyszowadzki poprosił wiernych, żeby opuścili kościół. Księża rozmawiali również między sobą o tym, że będą składać zażalenie na decyzję patrolu policji. Zapewne, aby wyjaśnić, czy policja nie przekroczyła swoich uprawnień, przeganiając modlących się Polaków.

Więcej można zobaczyć TUTAJ.

APW, PAP

NaszDziennik.pl