logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Praktyki religijne to normalność

Czwartek, 22 lipca 2021 (02:05)

Rząd Anglii zniósł pandemiczne obostrzenia w stosunku do kościołów. Biskupi apelują o powrót wiernych do świątyń i o udział wiernych we Mszach św.

Jest to impuls dla innych krajów, by wracać do normalności, w której na pierwszym miejscu są wiara i potrzeby duchowe.

Episkopat Anglii i Walii przypomina: „Eucharystia powinna być przyczyną naszej najgłębszej radości, naszego najwyższego sposobu dziękowania Bogu i szukania Jego miłosierdzia i miłości. Musimy uczynić z niego kamień węgielny naszego życia”.

Choć Anglia była jednym z tych krajów, w których w związku z pandemią praktycznie zupełnie ograniczono możliwość udziału wiernych we Mszach św. i odcięto ludzi od życia sakramentalnego, dziś to z Anglii właśnie idzie impuls dla innych państw, także dla Polski.

Na fakt, że przywracanie „normalności” to w pierwszej kolejności umożliwienie ludziom wierzącym podejmowania praktyk religijnych bez ograniczeń, zwraca uwagę ks. prof. Wojciech Góralski, kanonista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W rozmowie z nami przypomina, iż w Polsce prawo do publicznego pełnienia przez Kościół własnej misji oraz wolność sprawowania kultu gwarantuje art. 5 i 8 konkordatu. Za ks. abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, podkreśla, że konieczne ograniczenia powinny być minimalne i racjonalne, wprowadzane w ostatniej, a zdejmowane w pierwszej kolejności.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik