logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. M. MAREK/ Nasz Dziennik

O wolności religijnej

Sobota, 13 listopada 2021 (01:01)

Aktualizacja: Sobota, 13 listopada 2021 (10:31)

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu organizuje w dniach 26-27 listopada XIV Międzynarodowy Kongres „Katolicy a wolność religijna”.

Temat niezwykle aktualny, bo raporty dotyczące prześladowania chrześcijan alarmują, że współcześnie na świecie ludzie cierpią w obronie swojej wiary jeszcze bardziej niż przed wiekami. Gościem kongresu będzie ks. kard. Gerhard L. Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012-2017.

Ojciec Święty Franciszek mówi, że „również dzisiaj wielu chrześcijan zabija się i prześladuje ze względu na ich miłość do Chrystusa. Oddają życie w milczeniu, bo ich męczeństwo nie zyskuje rozgłosu. A dziś jest więcej chrześcijan męczenników niż w pierwszych wiekach”.

Podczas kongresu naukowcy z ośmiu krajów: Polski, Niemiec, Meksyku, Tajwanu, Filipin, Egiptu, Albanii i Gruzji, przedstawią dorobek swoich badań w zakresie prześladowań chrześcijan. Ksiądz prof. Piotr Roszak z UMK w Toruniu wskaże na współczesne przyczyny wrogości do religii w Europie. Profesor Grzegorz Kucharczyk z PAN podejmie temat wolności religijnej w nauczaniu i pasterskiej posłudze bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Doktor Marcin Romanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, pochyli się nad zagadnieniem wolności sumienia i religii w europejskiej przestrzeni prawnej, a ks. prof. Paweł Bortkiewicz z UAM i AKSiM poruszy kwestię wolności wyznania i kultu w niektórych krajach Unii Europejskiej w okresie pandemii.

 

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Katarzyna Cegielska

Nasz Dziennik