logo
logo

Zdjęcie: fot. arch. PKWP/ Inne

Pomoc dla seminarium

Piątek, 20 maja 2022 (10:35)

Aktualizacja: Piątek, 20 maja 2022 (10:50)

Środki zebrane przez polskich darczyńców wspomogą budowę seminarium w Szaróweczce k. Chmielnickiego, umożliwią zakup generatorów prądu oraz pojazdów niezbędnych dla prowadzenia działań duszpasterskich i społecznych w czasie wojny.

W marcu polska sekcja PKWP informowała, że polscy darczyńcy stowarzyszenia uzbierali kwotę 200 tys. euro na realizację projektów humanitarnych i duszpasterskich na Ukrainie. Pieniądze zostały przekazane na zakup najpotrzebniejszych produktów, m.in. żywności i leków.  Wsparły potrzebujących w obwodzie iwanofrankowskim, diecezję kamienicko-podolską, łucką, a także pomogły w utrzymaniu sióstr zakonnych i księży.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie kontynuuje swoje zaangażowanie na Wschodzie. Kwota wsparcia urosła o kolejne 100 tys. euro. Środki te przyczynią się do sfinansowania budowy Wyższego Seminarium Duchownego w Szaróweczce k. Chmielnickiego, z którego korzystać będą klerycy diecezji kamieniecko-podolskiej.

Ksiądz prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej stowarzyszenia, zauważa, że struktury Kościoła, a także obecność kapłanów i sióstr na Ukrainie, są niezbędne dla kontynuowania wsparcia. Podkreśla, że nie wiemy, jak długo potrwa wojna, a przyszli księża będą stawać się pośrednikami w dostarczaniu pomocy.

– Widzimy, że Kościół w takich trudnych sytuacjach, jak na Ukrainie, jest miejscem, gdzie szuka się wszystkiego: pomocy medycznej, żywności. Czasem jest to miejsce, które umożliwia wykrzyczenie swojej złości i bólu – wyjaśnia ks. prof. Cisło. Dodaje, że „to darczyńcy stowarzyszenia stoją za przekazywanym wsparciem, a pieniądz jest tylko narzędziem”. – Dajemy to narzędzie do rąk sióstr i księży, którzy kupują żywność, leki, to, co jest najbardziej potrzebne – wskazuje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Na budowę Wyższego Seminarium Duchownego w Szaróweczce ze środków przekazanych przez Polaków trafi 50 tys. euro. Kolejne 47 tys. euro umożliwi diecezji kamieniecko-podolskiej zakup dwóch samochodów dostawczych, które w czasie wojny będą służyły do pracy społecznej i duszpasterskiej. Z pozostałych środków skorzysta diecezja łucka. Zakupi za nie 5 generatorów prądotwórczych.

Magda Kaczmarek z PKWP, która w centrali stowarzyszenia w Niemczech koordynuje pomoc dla Europy Wschodniej, w tym także dla Ukrainy, akcentuje, że od początku wojny wsparcie jest udzielane lokalnemu Kościołowi obu obrządków: łacińskiemu i greckokatolickiemu. Początkowo było to wsparcie doraźne wobec działań wojennych, a także inicjatyw podejmowanych przez księży i zakonników. – W drugiej fazie pomagaliśmy parafiom i klasztorom na Ukrainie, które otworzyły swoje drzwi dla uchodźców, udzielając im wsparcia materialnego i duchowego. W trzeciej fazie w ramach naszych możliwości chcemy pomóc w naprawieniu szkód – mówi Magda Kaczmarek.

Papieskie stowarzyszenie sfinansuje odbudowę Seminarium Duchownego w Worzelu w archidiecezji kijowsko-żytomierskiej. Budynek został splądrowany przez Rosjan w trakcie działań wojennych. 25 seminarzystów uciekło stąd zaraz po tym, jak agresor wkroczył do wsi.

W budynek uderzyły dwie rakiety. Rosjanie spędzili w seminarium dwie noce. Miejsce okradziono. Zabrano komputery, pralki, a także naczynia liturgiczne, wśród nich kielich, jaki podarował Ukrainie św. Jan Paweł II w trakcie swojej pielgrzymki do tego kraju w 2001 r. Naprawa szkód będzie kosztowała ok. 150 tys. euro. Już teraz trwają prace nad ponownym podłączeniem wody, prądu i gazu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, seminarzyści wrócą do Worzelu we wrześniu.

Biuro Prasowe PKW Polska

NaszDziennik.pl