logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ratujmy świat

Sobota, 1 kwietnia 2023 (16:06)

Podejmij nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca od 1 kwietnia. Takiej naszej odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej z Fatimy wciąż potrzebują Ukraina, Polska i cały świat.

To już trzecia edycja nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca z „Naszym Dziennikiem” od zeszłorocznej zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Pierwsza trwała od 2 kwietnia do 6 sierpnia ub.r. Druga od 1 października 2022 r. do 4 lutego br. Wszystkich, którzy włączyli się w tę modlitwę, zachęcamy do podjęcia kolejnego cyklu, który zakończymy 5 sierpnia br. Stańmy się apostołami tego nabożeństwa, zachęcajmy bliskich i znajomych.

Matka Boża w Fatimie prosiła o poświęcenie Rosji Jej Niepokalanemu Sercu i o Komunię Świętą wynagradzającą grzechy w pierwsze soboty. „Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój…” (13 lipca 1917 r.).

Pierwszy warunek został wypełniony: 25 marca 2022 r. Ojciec Święty Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Cały czas pozostała do wypełnienia druga prośba: Komunia Święta wynagradzająca w pierwsze soboty miesiąca. Od nas wszystkich zależy, czy prośba Matki Bożej zostanie spełniona.

Jesteśmy obecnie doświadczani ogromnym atakiem na świętość Papieża Polaka. – Podjęcie nabożeństwa wynagradzającego pięciu pierwszych sobót miesiąca to też bardzo konkretna odpowiedź na próby zniszczenia autorytetu i nauczania św. Jana Pawła II, Papieża Fatimskiego. Czy pamiętamy jeszcze ten ważny znak zawarty w śmierci Ojca Świętego 18 lat temu? Przecież Jan Paweł II odszedł do domu Ojca w pierwszą sobotę kwietnia 2005 r. Tym samym niebo wskazało nam po raz kolejny, jak ważne jest orędzie fatimskie, jak ważne jest wynagradzanie grzechów w pierwsze soboty miesiąca – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” ks. dr Krzysztof Czapla SAC, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem. – Wypełnijmy ten papieski testament, podejmując fatimskie nabożeństwo wynagradzające. Pragniesz końca rozlewu krwi na Ukrainie, pokoju w Polsce i w świecie? Teraz wszystko w Twoich rękach! – zachęca.

Przypomina też, że dziś, 1 kwietnia, mija kolejna rocznica złożenia ślubów lwowskich i uroczystego ogłoszenia przez króla Jana Kazimierza Matki Bożej Królową Korony Polskiej (1656 r.). – To był ważny czas narodowego przebudzenia w czasie wojny ze Szwecją, a także symbol jedności. Teraz także nam tego potrzeba. Zawierzenie opiece Maryi na wieki kształtowało Naród Polski. Świadomość wagi tych ślubów stanowiła inspirację, by po II wojnie światowej również zwrócić się do Maryi. I uczynił to Prymas August Hlond w 1946 r., poświęcając Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Przypomniano wówczas, by nie popełnić dawnego błędu niewypełnienia zaprzysiężonych zobowiązań. Dlatego tak bardzo ważne jest praktykowanie pierwszych sobót miesiąca, gdyż poprzez to nabożeństwo wypełniamy nasze zobowiązania złożone Maryi na Jasnej Górze w 1946 r. Zaufajmy Jej słowom i wypełniajmy wiernie Jej prośby, a na pewno się nie zawiedziemy – akcentuje ks. dr Krzysztof Czapla.

Dziś „Nasz Dziennik” drukuje na swoich łamach pierwszy znaczek do deklaracji uczestnictwa w nabożeństwie. Deklaracje z poprzednich edycji zostały ofiarowane jako duchowy dar Czytelników „Naszego Dziennika” do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i do sanktuarium Dzieci Fatimskich w Szczecinie.

Sławomir Jagodziński

Nasz Dziennik