logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Wiedeń uczcił ofiary katastrofy smoleńskiej

Czwartek, 11 kwietnia 2013 (18:15)

Smutek sobotniej grobowej ciszy lasu katyńskiego i każdego domostwa w naszej ojczyźnie ma w Jezusie Chrystusie wymiar Poranka Wielkanocnego – podkreślił ks. Dariusz Schutzki, wikariusz biskupi w Wiedniu, w czasie Mszy św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich bliskich. Eucharystia sprawowana była w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana.

W pobliżu ołtarza pod biało-czerwonymi flagami ustawiono tablice z fotografiami prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii oraz wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku – wyjaśnia Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Kaznodzieja w czasie homilii przypomniał o wspólnej modlitwie żałobnej w wiedeńskiej katedrze, którą otoczono ofiary smoleńskie i ich rodziny w kilka dni po katastrofie. Wówczas – jak przypomina KAI – w wypełnionej po brzegi świątyni, Liturgii przewodniczył arcybiskup Wiednia, ks. kard. Christoph Schönborn. Nasi rodacy zebrani licznie w wiedeńskiej świątyni manifestowali swą solidarność i jedność z całym polskim Narodem opłakującym tragicznie zmarłą polską elitę z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

- Przed trzema laty we wspólnej modlitwie wspieraliśmy się wzajemnie i w naszej niemocy szukaliśmy sił w Chrystusie Zmartwychwstałym. Podobnie jak wtedy, również i dziś przychodzi On do nas ze słowami „Pokój wam” – przypomniał ks. Schutzki. Nawiązując do tych słów Jezusa, kapłan podkreślił, że „w Chrystusie odkrywamy prawdę o nas samych, odkrywamy tajemnice śmierci, gorycz Golgoty, ból Smoleńska, Katynia, Buchenwaldu i Auschwitz; w Chrystusie odkrywamy prawdę o tajemnicy życia i śmierci, bólu i skargi, złości niezrozumienia i niedomówień”.

KAI dodaje, że kaznodzieja, zwracając się do zgromadzonej w katedrze wspólnoty Polaków, zapytał: „dlaczego straciliśmy i tracimy ciągle na nowo naszą jedność? Dlaczego żyjemy tak, jakby Boga nie było?”. I dodał: „A przecież wiadomość o smoleńskiej tragedii zjednoczyła nas w bólu i w nadziei – w życiu i wierze byliśmy jednym narodem”.

- Módlmy się o jedność w każdej chwili naszego życia, nie dajmy sobie wyrwać wiary w Boga żywego, nie ulegajmy zakusom dobrobytu, nie dajmy się zbałamucić kłamstwu – zaapelował ks. Schutzki, który zakończył swoją homilię słowami wiersza Adama Asnyka pt.: „Daremne żale”.

Na zakończenie Eucharystii jej uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wierszy patriotycznych.

IK

Aktualizacja 11 kwietnia 2013 (18:37)

NaszDziennik.pl