logo
logo

Zdjęcie: www.rio2013.com/ -

Symbole ŚDM dotarły do Rio de Janeiro

Środa, 10 lipca 2013 (15:00)

Symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona Matki Bożej – dotarły po dwuletniej peregrynacji do Rio de Janeiro, gdzie za dwa tygodnie rozpocznie się wielkie radosne spotkanie młodzieży. Wcześniej do Rio dotarły relikwie krwi bł. Jana Pawła II, które będą wystawione na widok publiczny w czasie Światowych Dni Młodzieży.

Przez ostatnie dwa lata pielgrzymowały one po wszystkich brazylijskich diecezjach, a także okolicznych krajach. Tylko w Brazylii peregrynacji towarzyszyła modlitwa co najmniej 40 mln młodych ludzi – wyjaśnia Radio Watykańskie.

Krzyż i ikona Matki Bożej zostały uroczyście powitane przez metropolitę Rio de Janeiro – ks. abp. Orani João Tempestę, który witając symbole Światowych Dni Młodzieży, przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Brazylii odkrytej przez portugalskich żeglarzy.

– Brazylia narodziła się pod znakiem krzyża, jej początki wyznacza sprawowanie Eucharystii, a pierwsza nazwa tego kraju brzmi «Terra de Santa Cruz», Ziemia Krzyża Świętego – wskazał ks. abp Tempesta, którego wypowiedź przytacza watykańska rozgłośnia.

Dodał, że jest przekonany, że „Brazylijczycy przyjmą młodych z całego świata z charakterystyczną dla siebie radością i otwartością”. – Rio de Janeiro to ogromne miasto, którego mieszkańcy są dumni ze swej wiary, ale które ma także wiele problemów, takich jak chociażby nierówności społeczne i przestępczość – podkreślił metropolita Rio de Janeiro.

Gospodarz tegorocznego światowego spotkania młodych wskazał, że brazylijski „Kościół jest jednocześnie świadkiem tego, że z Chrystusem można w sercach młodzieży budować lepszy świat”. – Młodzi Brazylijczycy z radością i nadzieją czekają na Papieża Franciszka – zaznaczył ks. abp Tempesta.

Powitanie ikony Matki Bożej oraz krzyża odbyło się w kościele św. Józefa w dzielnicy Santa Cruz. Symbole Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły teraz swoją peregrynację po Rio de Janeiro. W sumie nawiedzą one 131 miejsc, wśród nich świątynie, szkoły, więzienia, place oraz dzielnice indiańskie. Ich wędrówka zakończy się wraz z przybyciem na spotkanie z młodymi Ojca Świętego Franciszka.

Światowe Dni Młodzieży, których gospodarzami będzie Brazylia, odbędą się w dniach 23-28 lipca br.

IK

NaszDziennik.pl