logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: flickr/FreedomHouse2/cc.2.0/ -

Tydzień Modlitwy o Pokój w Syrii

Piątek, 30 sierpnia 2013 (16:50)

Aktualizacja: 30 sierpnia 2013 (19:14)

W dniach od dziś do 6 września w 17 krajach, w których obecne jest dzieło Pomoc Kościołowi w Cierpieniu (ACS), trwać będzie Tydzień Modlitwy o Pokój w Syrii. Początkowo był on planowany na październik, jednakże wydarzenia ostatnich dni w tym kraju sprawiły, że nie można czekać – stwierdza komunikat francuskiej sekcji dzieła, przesłany do watykańskiej agencji misyjnej FIDES.

„Nie możemy czekać. Czas modlitwy o pokój dla ludu syryjskiego już nadszedł. Nasi bracia w Syrii potrzebują jej bardziej niż kiedykolwiek” – wyjaśnia dokument, którego przytacza Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). Ponadto zwrócono w nim uwagę, że ta kampania, która przewiduje na każdy dzień oddzielną intencję, włącza się w trwające we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich w tym bliskowschodnim kraju nieustanne modły o pokój i niedopuszczenie do interwencji zbrojnej państw zachodnich.

Inicjatywa ACS – dodaje KAI – zwraca się do wiernych na całym świecie, aby prosili Boga „o pokojową przyszłość dla Syrii, opartą na sprawiedliwości dla wszystkich”.

Oto tekst modlitwy po polsku: „Boże miłosierny, wysłuchaj krzyku narodu syryjskiego, pociesz tych, którzy cierpią wskutek przemocy, ukój tych, którzy opłakują swych zmarłych, przemień serca tych, którzy chwycili za broń, chroń tych, którzy są zaangażowani na rzecz pokoju. Boże nadziei, natchnij przywódców do wybrania pokoju zamiast przemocy i do szukania pojednania ze swymi wrogami”.

KAI przypomina, że wcześniej ideę międzywyznaniowych modlitw o pokój i bezpieczeństwo w Egipcie poparła Światowa Rada Kościołów (ŚRK). Rada ta zachęciła przywódców religijnych w tym kraju do wspólnego apelowania o ochronę i wspieranie świętości życia ludzkiego i miejsc religijnych.

W ogłoszonym 23 sierpnia oświadczeniu sekretarz generalny Rady dr Olav Fykse Tveit wyraził uznanie dla inicjatywy Domu Rodziny Egipskiej, wzywającego do „podjęcia środków bezpieczeństwa w celu ochrony kościołów, meczetów, instytucji narodowych i religijnych, a także miejsc świętych”. KAI wyjaśnia, że Dom Rodziny Egipskiej to wspólne dzieło zwierzchników chrześcijańskich i islamskich w tym kraju, powstałe w 2011 roku, które współpracuje z Kościołami należącymi do ŚRK, w tym z Kościołem koptyjskim.

IK

NaszDziennik.pl