logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Iskra miłosierdzia

Niedziela, 17 sierpnia 2014 (21:53)

Bądźcie świadkami miłosierdzia – tymi słowami św. Jana Pawła II  ks. kard. Christoph Schönborn zaapelował do uczestników III Apostolskiego Światowego Kongresu Miłosierdzia.

Inicjator międzynarodowych kongresów miłosierdzia przypomniał, że Jan Paweł II przed 12 laty, 17 sierpnia 2002 r., w Łagiewnikach poświęcił świat Bożemu Miłosierdziu, wyrażając życzenie, aby dotarło ono „do wszystkich ludzi na ziemi i wypełniło ich serca nadzieją”. Te słowa stały się „iskrą”, która zachęciła grupę świeckich, księży i biskupów do zorganizowania pierwszego Apostolskiego Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Kaznodzieja wspomniał, że na całym świecie coraz większą czcią otaczany jest obraz „Jezu, ufam Tobie”, namalowany według wskazań św. Faustyny Kowalskiej. Coraz bardziej popularna staje się też Godzina Miłosierdzia oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia, stanowiące niejako odpowiedź na wielkie pragnienie św. Jana Pawła II, który „prostą zakonnicę z Krakowa”, Siostrę Faustynę Kowalską, kanonizował jako pierwszą świętą nowego tysiąclecia, wprowadzając jednocześnie w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Niedzielę Miłosierdzia Bożego. A na dodatek, „niebo jakby przypieczętowało te wielkie pragnienia” św. Jana Pawła II, zabierając go „do domu Ojca” w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia w 2005 r.

Ksiądz kardynał Schönborn zwrócił uwagę na ścisły związek zachodzący między miłosierdziem a tematyką sprawiedliwości i prawdy. Podkreślił, że miłosierdzie w sytuacji konfliktów – w rodzinie, życiu zawodowym czy społecznym – nie jest możliwe bez ofiar. – Miłosierdzie nie jest tanie! Pójście drogą miłosierdzia wymaga niekiedy więcej odwagi niż dążenie do sprawiedliwości za każdą cenę – mówił austriacki purpurat. Przypomniał, że wyrazem Bożego miłosierdzia dla świata jest Chrystus, który stał się człowiekiem i umarł za nas na krzyżu. Jego misją było i jest miłosierdzie Boże dla świata, dlatego też stało się misją Jego uczniów i jest misją Kościoła.

Nie można jednak wyobrazić sobie miłosierdzia bez sprawiedliwości. – Miłosierdzie zawiera w sobie sprawiedliwość – podkreślił arcybiskup Wiednia i dodał, że dopiero wtedy „może leczyć rany zadane przez niesprawiedliwość”. Podobnie też miłosierdzie nie może ominąć tematu „prawdy”, gdyż „prawda bez miłosierdzia jest okrutna”. Dlatego też w procesach pojednania tak ważne jest łączenie prawdy i miłosierdzia.

Boże miłosierdzie jest niezwykle istotnym przesłaniem dla ludzi, zwłaszcza w świecie, w którym jest tak mało miejsca na miłosierdzie, zwrócił uwagę ks. kard. Schönborn. – Dlatego spotkanie w Bogocie ma na celu zebranie i ukazanie różnorakich doświadczeń Bożego miłosierdzia, bo kiedy ma się przykłady, można uwierzyć, że droga miłosierdzia jest możliwa również w społeczeństwie, w którym dzieje się wiele niesprawiedliwości i przemocy – dodał ksiądz arcybiskup.

W zorganizowanym przez Komitet Światowych Kongresów Miłosierdzia Bożego (WACOM) III Apostolskim Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia w Bogocie uczestniczy ponad 1500 osób z różnych krajów świata. Specjalnym wysłannikiem Papieża na to wydarzenie jest emerytowany arcybiskup Santiago de Chile ks. kard. Francisco Javier Errázuriz Ossa. Na jego ręce list do uczestników zgromadzenia wystosował Papież Franciszek. Papież zwrócił uwagę, że świadectwo o tym, że Bóg jest miłosierny, daje Biblia, a potwierdza je życie wielu świętych i wydarzenia z dziejów narodów. Prawdę tę należy głosić „wszystkim ludziom, którzy często żyją w mroku egoizmu i cieniu śmierci”, gdyż brakuje im prawdziwego światła duszy, jakim jest nadzieja.

Bogaty program kongresu w Bogocie przewiduje wykłady, modlitwy, nabożeństwa i świadectwa. Główny referat na temat „Miłosierdzie Boże naszą misją” wygłosił ks. kard. Schönborn. Arcybiskup Wiednia podsumuje również to pięciodniowe spotkanie, podczas którego będzie też można usłyszeć świadectwa osób, które osobiście doświadczyły miłosierdzia Bożego. Jedną z nich ma być była modelka porno Claudia Koll z Włoch, która przeżyła nieoczekiwany zwrot w swojej karierze, powróciła do wiary katolickiej i poświęciła się działalności misyjnej. Swoimi doświadczeniami podzieli się także menedżerka finansów z Tajlandii, Mary Sarindhorn, oskarżona niegdyś o przestępstwo, a także ks. Martin Hoegger z Kościoła reformowanego w Szwajcarii.

Jak informuje KAI, jutro uczestnicy kongresu spotkają się w katedrze w Zipaquira. Położona w liczących 15 mln lat złożach soli w Andach kolumbijskich katedra jest zbudowana 180 m pod ziemią. Konsekrował ja 16 grudnia 1995 r. ks. bp Jorge Enrique Jiménez Carvajal, ówczesny biskup Zipaquiry, a w uroczystości wziął udział ówczesny prezydent kraju Ernesto Samper. Podziemna katedra znajduje się w odległości ok. 50 km od Bogoty. Podczas trwającej cztery lata budowy ze sztolni wydobyto ponad 250 tys. ton soli. Architekci twierdzą, że budowla ta przetrwa co najmniej 300 lat.

W ramach kongresu odprawiona zostanie w tej katedrze Droga Krzyżowa w grupach językowych, a podczas Mszy św. kazanie na temat duchowości św. Jana Pawła II ma wygłosić ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kongres zakończy następnego dnia, 19 sierpnia, uroczysta Msza św. rozesłania, której przewodniczyć będzie ks. kard. Schönborn. Spodziewany jest udział ponad 10 tys. osób.

Kongres w Bogocie ma być także „platformą uzdrawiania ran”, jakie spowodował zbrojny konflikt między rządem i partyzantami w Kolumbii. W referacie otwierającym kongres ks. kard. Schönborn powiedział, że modli się i ma nadzieję, iż to spotkanie w jakimś stopniu przyczyni się do drogi pojednania w tym kraju.

MPA

NaszDziennik.pl