logo
logo

Zdjęcie: www.opactwo.eu/ -

Noc Wszystkich Świętych

Niedziela, 26 października 2014 (19:14)

W okresie Wszystkich Świętych alternatywą dla bezmyślnie zapożyczanych z Zachodu, bezkrytycznie przyjmowanych, choć zaczerpniętych z pogaństwa praktyk Halloween mogą być i są obchody tego święta w nurcie chrześcijańskim, gdzie nie strach dominuje, ale nadzieja i radość.

Niezwykle ciekawa jest inicjatywa proponowana przez sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie na Dolnym Śląsku, które w nocy z 31 października na 1 listopada zaprasza na „Noc Wszystkich Świętych” pod hasłem „Poznaj, pokochaj, naśladuj″.

Na uroczystości i noc pełną wrażeń duchowych zaprasza ks. Marian Kopko, kustosz maryjnego sanktuarium i proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie.

– Chcemy zaproponować wszystkim chętnym alternatywę dla obchodów tzw. Halloween. Czas uroczystości Wszystkich Świętych to czas radości, nigdy smutku, grozy czy lęku, bo w ten dzień wspominamy i radujemy się ze wszystkimi, którzy cieszą się Bożą obecnością w Niebie. Radujemy się świętością tych, którzy poprzedzili nas na tej drodze i są naszymi orędownikami. Używając współczesnego języka można powiedzieć – ambasadorami przed tronem Miłosiernego Boga. Jednocześnie są namacalnym dowodem, że świętość jest możliwa, że nie jest czymś niedostępnym czy tylko dla wybranych, ale że świętość jest wpisana w scenariusz naszego życia, trzeba tylko zacząć go realizować. Przykładem św. Jan Paweł II, przy którym dorastaliśmy, żyliśmy, widzieliśmy, którego wielu z nas dotykało, a dziś możemy cieszyć się z faktu jego wyniesienia do chwały ołtarzy. Zapraszamy zatem do odwiedzenia krzeszowskiego sanktuarium w ”Noc Wszystkich Świętych„ – zachęca w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Marian Kopko.

W duchu powagi i radości ze świętymi

Pierwsza ”Noc Wszystkich Świętych„ w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie rozpocznie się w piątek, 31 października, Mszą św. o godz. 18.00, a jej zwieńczeniem będzie Eucharystia Wigilijna o godz. 23.30. – W tzw. międzyczasie zapraszamy do nawiedzenia naszej krzeszowskiej bazyliki wraz z Mauzoleum Piastów Śląskich – jednego z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie z przepięknymi freskami i malowidłami, gdzie spoczywają m.in. książę Bolko I, książę Bolko II oraz inni książęta świdnicko-jaworscy. Zapraszamy też do spędzenia czasu z Matką Bożą Łaskawą, ale również ze świętymi: Józefem, Piotrem i Pawłem, Bernardem i Benedyktem, Scholastyką, Janem Nepomucenem, Mikołajem, Katarzyną Aleksandryjską, Barbarą, Jadwigą Śląską, Grzegorzem i wieloma innymi świętymi, których wizerunki znajdują się w naszym krzeszowskim sanktuarium. Niektórzy ze świętych będą nam również towarzyszyć w swoich relikwiach – zapowiada ks. Kopko.

Przypomina, że w trakcie budowy bazyliki krzeszowskiej (kościoła kontrreformacyjnego) w sposób szczególny kładziono nacisk na tajemnicę świętych obcowania, dzięki temu można tu odnaleźć setki postaci świętych przedstawionych na freskach, obrazach olejnych czy też rzeźbach. Również w Mauzoleum Piastów Śląskich Wszystkim Świętym poświęcony został osobny ołtarz, w którym w sposób szczególny odbierają oni cześć oraz przyjmują modlitwy wiernych, wspierając je swoim wstawiennictwem.

Elementem przedłużającym obchody uroczystości Wszystkich Świętych będzie też ogłoszony konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów dwóch dekanatów kamiennogórskich, którzy mają namalować swoich ulubionych świętych. Konkurs z nagrodami zostanie rozstrzygnięty 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, po Mszy św. wieczornej w intencji Ojczyzny.                                                       

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl