logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Prawo wyznacza normy dla wszystkich

Poniedziałek, 10 sierpnia 2015 (12:04)

– Nie możemy być obojętni wobec uchwalanego prawa, ponieważ wyznacza ono normy dla całego społeczeństwa – powiedział ks. abp Henryk Hoser w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie.

Zgodnie z tradycją w święto patronki Europy św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) biskup diecezji warszawsko-praskiej spotkał się z uczestnikami Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin Totus Tuus i odprawił dla jej uczestników Mszę Świętą. W homilii przypomniał o godności ludzkieJ osoby i wartości ludzkiego życia.

– Idziemy na Jasną Górę, żeby odnowić w sobie Słowa Życia, żeby ukazać, kim jest człowiek, jaką ma wartość oraz z jakim szacunkiem należy odnosić się do ludzi – zwłaszcza tych najmniejszych i najsłabszych, którzy nie mogą sami się bronić, którzy są zupełnie zależni od innych. Nie chodzi tu tylko o niepełnosprawnych, ale także o tych, którzy jeszcze się nie narodzili, bo ludzie nie dają im się narodzić, bo zabraniają im poznać Boga w życiu ziemskim, bo pozbawiają ich zasług własnego dążenia do Nieba – powiedział ks. abp Hoser.

Przestrzegł on przed deprecjonowaniem osób i ściąganiem ich w dół w kierunku tego, co jest złe.

Nie możemy być obojętni wobec tego, co się uchwala jako prawo, bo prawo jest normatywne, czyli wyznacza normy dla całego społeczeństwa. Winno zatem opierać się na odczytywaniu tego, kim jest człowiek. Tymczasem, jak stwierdził ks. abp Hoser – mamy dziś do czynienia z sytuacją, w której dochodzi od uchwalania prawa przeciwnego ludzkiej naturze, która – jak przypomniał – nie jest tylko naturą katolicką, ale powszechną, czyli taką, która łączy wszystkie osoby.

– Jeżeli zignorujemy to, jeżeli sprowadzimy człowieka tylko do materiału biologicznego, to dobrych czasów sobie nie szykujemy – ostrzegł biskup warszawsko-praski.

Stwierdził, że podobnie jak dwa tysiące lat temu potraktowano Jezusa Chrystus, tak dziś współczesny świat traktuje Kościół, lekceważąc, a niekiedy nawet kpiąc sobie z tego, co głosi. Jak wielu nazywa go dziś zawalidrogą czy źródłem zła. – To nieustanne deprecjonowanie wartości i znaczenia obecności Bożej w naszym społeczeństwie jest naszym największym błędem. Jest to również źródłem niepokoju wszystkich wierzących. Stąd, idąc na Jasną Górę, prośmy Boga o odnowienie dla naszego Narodu – zaapelował ks. abp Hoser.

32. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus wyszła z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie 5 sierpnia. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. Mimo upałów z dnia na dzień pielgrzymów przybywa. Obok młodzieży i osób starszych idzie także spora liczba małżeństw z małymi dziećmi. Najmłodsi przemierzają pielgrzymi szlak w wózkach lub na ramionach rodziców. Natomiast dzieci w wieku od 6 do 12 lat idą w grupie białej, którą opiekuje się kleryk Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

RS, KAI

NaszDziennik.pl