logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Wielka lekcja historii

Sobota, 30 kwietnia 2016 (21:14)

Z ks. prałatem Marianem Kopko, inicjatorem XXIII Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Krzeszowie, rozmawia Marek Zygmunt

Już po raz dwudziesty trzeci Ksiądz Prałat organizuje Festiwal Piosenki Religijnej. Jakie były początki organizowania tego festiwalu?

– Pomysł zorganizowania takiego festiwalu wypłynął od Rady Parafialnej w Polkowicach, gdzie przed laty budowałem kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Był to rok 1993. A kiedy przeszedłem do krzeszowskiego sanktuarium, postanowiłem  za  zgodą Legnickiej Kurii Biskupiej przenieść go do tej „Perły Baroku”.

 Wspólnie uważaliśmy wtedy w Polkowicach, jak i obecnie w Krzeszowie, że w  dzisiejszym świecie, gdzie na młodych ludzi czyha tyle niebezpieczeństw; gdzie patriotyzm był do niedawna spychany na margines spraw publicznych,  właśnie dzisiaj potrzeba, aby przez muzykę i śpiew popularyzować propagować miłość do Pana Boga i Ojczyzny. To wielka lekcja historii i zaangażowanie całych grup społecznych: dzieci, młodzieży, rodziców i wychowawców i oczywiście kapłanów. W ten sposób możemy również popularyzować nasze sanktuarium na terenie Dolnego Śląska i nie tylko. Na majowy festiwal przyjeżdżają młodzi wykonawcy również spoza naszego województwa.

 

 Ale nie jest to jedyna forma popularyzacji krzeszowskiego muzykowania?

– Od kilku lat odbywał się w Krzeszowie w Domu Kultury przegląd jasełkowy. Kiedy w roku 2008 przyszedłem do Krzeszowa, wraz z radą parafialną postanowiliśmy   rozszerzyć go  na Festiwal Trzech Kultur. Krzeszów leży bowiem  na styku trzech narodów: Polaków, Czechów i Niemców. W styczniu każdego roku organizujemy wraz z radą parafialną i Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Festiwal Jasełkowy i Kolędniczy. Zapraszamy do uczestnictwa w tym festiwalu zespoły z tych trzech krajów. Również w styczniu odbywa się w bazylice i Domu Kultury  Opłatek Rodziny Radia Maryja, na którym gromadzą się słuchacze Radia Maryja z terenu Dolnego Śląska. W maju zapraszamy do Krzeszowa motocyklistów z Dolnego Śląska i całej Polski na tradycyjne wiosenne otwarcie sezonu. W czerwcu, kiedy przeżywamy rocznicę koronacji Cudownej Ikony, gościmy członków NSZZ „Solidarność” z całego Dolnego Śląska  na tradycyjnej dziękczynnej pielgrzymce..

Ale największym hitem od kilku lat są koncerty organowe organizowane we współpracy z Wydziałem Muzyku Kościelnej LKB w miesiącach: lipiec-sierpień. Każdego dnia na barokowym instrumencie Michała Wilmana o godz. 11.oo i 13.oo studenci i muzycy z Akademii Muzycznej z Wrocławia, Poznania i Warszawy wykonują utwory dawnych mistrzów.

Rzesze wiernych nie tylko z diecezji legnickiej przyciąga każdego roku Wielki Odpust Krzeszowski organizowany przez duszpasterzy i radę parafialną od 13 do 15 sierpnia. Tradycyjnie w pierwszą sobotę września zjeżdżają do Matki Bożej Łaskawej niepełnosprawni z całego Dolnego Śląska; natomiast największa pielgrzymka odbywa się w pierwszą sobotę października i zjeżdżają bardzo tłumnie pątnicy  zorganizowani w Żywym Różańcu. 

 

Jakie działania podejmujecie, aby jak najszerzej popularyzować kult krzeszowskiej Matki Bożej Łaskawej w Polsce i poza jej granicami ? 

– Naszym największym sojusznikiem są diecezjalne media katolickie oraz  Radio Maryja i Telewizja Trwam i Wasza redakcja, za co serdecznie dziękujemy założycielowi tych mediów o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR, jego współpracownikom oraz Ewie Nowina Konopce, redaktorowi naczelnemu  „Naszego Dziennika”.  Każdego roku wraz z radą parafialną zapraszamy Radio Maryja i Telewizję Trwam na poniedziałkowe spotkanie do Matki Bożej Łaskawej. Wspólnie z „Naszym Dziennikiem” nie tylko sprawują one medialny patronat nad naszymi różnymi przedsięwzięciami liturgicznymi, kulturalnymi, ale i często informują o tym, co się u nas dzieje.

Ponieważ Pan Bóg zechciał, abym przed wstąpieniem do wyższego seminarium duchownego został najpierw drukarzem-poligrafem, teraz ten zawód ogromnie pomaga mi w nagłaśnianiu o „Perle Baroku Europejskiego”. Wydajemy w sanktuarium dwumiesięcznik „Krzeszowska Pani”, różne ulotki i informacje w języku polskim, czeskim i niemieckim. Do naszego Domu Łaski przybywają z tych krajów bardzo liczne pielgrzymki i grupy indywidualne.   Przy Mauzoleum Piastów Śląskich jest również kaplica Św. Marii Magdaleny z Grobem Pańskim. Z tej racji organizujemy  dla członków Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, do których ja także mam zaszczyt należeć, spotkania rekolekcyjne i modlitwy przy znajdującej się w naszej bazylice replice Grobu Bożego.

Zaproszenie do Krzeszowa dla Czytelników „Naszego Dziennika” jest stale aktualne. Ale  dzisiaj zachęcamy  szczególnie do przybycia  na  XXIII Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej. 

– Oczywiście, że tak. Festiwal, do udziału w którym zgłosiło się kilkanaście zespołów z całego Dolnego Śląska, zainaugurujemy w poniedziałek, 2 maja br., uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w naszej bazylice o godz. 10.00. Po Eucharystii w Sali Widowiskowej Krzeszowskiego Centrum Kultury  rozpoczną się konkursowe zmagania. Ich laureaci otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez dobrodziejów naszego festiwalu, którym już teraz serdecznie dziękuję za życzliwość dla tego przedsięwzięcia.

Dziękuję za rozmowę.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl