logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Żary: Powstało „okno życia”

Środa, 1 czerwca 2016 (18:38)

W Międzynarodowy Dzień Dziecka ks. bp Tadeusz Lityński poświęcił trzecie „okno życia” w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Zlokalizowane jest ono przy 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.

Ksiądz bp Tadeusz Lityński, zabierając głos, odwołał się do uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. – Napisane na medalu słowa: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował” wpisują się także w dzisiejszą uroczystość. To „okno” daje wielką nadzieję i szansę na życie. Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Niech to miejsce służy życiu – podkreślił pasterz diecezji.

Nowe „okno życia” to inicjatywa Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach.

– „Okno życia” to miejsce, idea, służba, szansa, człowiek, dramat, pytania bez odpowiedzi, przyszłość, ale i życie. Ono życia nie daje, ale na pewno je ratuje – powiedział ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – To miejsce, gdzie matka w trudnych, często dramatycznych sytuacjach może anonimowo pozostawić nowo narodzone dziecko i być pewna, że nie stanie się mu krzywda, ale będzie miało ono zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną – zauważył Sławomir Gaik, dyrektor 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.

Pierwsze „okno życia” w Polsce powstało w 2006 roku w Krakowie. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dotychczas istniały dwa „okna życia” w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Uratowano w nich już sześcioro dzieci.

RS, KAI

NaszDziennik.pl