logo
logo

Zdjęcie: Caritas Polska/ -

Caritas dla Aleppo

Sobota, 20 sierpnia 2016 (21:24)

Caritas Polska prosi o wsparcie dla mieszkańców wschodniej części syryjskiego miasta Aleppo, gdzie w wyniku walk zbrojnych między siłami rządowymi a rebeliantami zostało uwięzionych około dwóch milionów ludzi.

Według szacunków ONZ konflikt i wojna domowa w Syrii na przestrzeni ponad pięciu lat pochłonęły co najmniej czterysta tysięcy istnień ludzkich. W pogrążonym w wojnie Aleppo syryjskie wojska przy wsparciu lotnictwa rosyjskiego próbują odbić dzielnice zajęte przez islamskich rebeliantów.

Apele społeczności międzynarodowej, w tym Unii Europejskiej, o przerwanie walk pozostają bez echa. To sprawia, że tysiące ludzi, w tym chrześcijanie z Aleppo, są nie tylko bez prądu, ale i bez żywności.

Jak poinformował NaszDziennik.pl Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska, w miarę możliwości z pomocą znajdującym się w dramatycznej sytuacji przychodzi Caritas Syria, która wspiera systematycznie setki rodzin, którym po bombardowaniach udało się uciec do bezpieczniejszych części Aleppo na północnym zachodzie Syrii. Ludzie ci są bez dachu nad głową i mieszkają na ulicy.

Wprawdzie zapewniono im wyżywienie i pomoc medyczną, ale wciąż brakuje leków, wody i żywności, środków higieny, a temperatura sięga 40 stopni Celsjusza.

Caritas Syria uruchomiła specjalny fundusz, który umożliwi dalszą pomoc, jak zakwaterowanie i realizacja najpilniejszych potrzeb, m.in. zakup namiotów, koców, leków, wody i mleka dla niemowląt.

W akcję włączyła się także Caritas Polska, która od 2012 r. współpracuje z Caritas syryjską, finansując szpital w Damaszku, organizując paczki żywnościowe dla dzieci i która aktualnie prowadzi zbiórkę środków finansowych mających pomóc utrzymać przez dłuższy czas większą ilość rodzin w Aleppo.

– Akcję można wspomóc, wysyłając SMS charytatywny o treści „Syria” na numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska Bank PKO BP SA 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem „Syria”. Pomoc poprzez Caritas Syria zostanie przekazana najbardziej potrzebującym – zachęca Paweł Kęska.

Akcja wsparcia dla mieszkańców Aleppo potrwa do końca września, ale jeśli zajdzie potrzeba, będzie przedłużona. 

Mariusz Kamieniecki

NaszDziennik.pl