logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Możemy zrobić coś dla Polski

Piątek, 17 lutego 2017 (20:10)

Prośba o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR o pomoc w prowadzeniu badań nad losem Polaków, którzy z narażeniem życia pomagali Żydom podczas II wojny światowej. 

Kochana Rodzino Radia Maryja! Drodzy Przyjaciele!

Jak już informowaliśmy, na początku stycznia tego roku został powołany przez Fundację Lux Veritatis Instytut „Pamięć i tożsamość” im. Św. Jana Pawła II, który to Instytut współpracuje z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zadaniem Instytutu jest przybliżanie szerszemu ogółowi historii, naszej kultury i postaci wielkich Polaków na czele ze św. Janem Pawłem II.

W pierwszym segmencie – można powiedzieć – działalności tego Instytutu chodzi o dokumentowanie w dalszym ciągu historii wydarzeń i osób pomagających zagrożonym Żydom w czasie II wojny światowej, dokumentowanie, aby ocalić ich od zapomnienia. Proszę zauważyć, że nawet żaden rząd dotąd tego nie zrobił.

Prosimy więc o zgłaszanie się osób mających wiedzę na temat pomagania i ratowania poszczególnych Żydów przed śmiercią z rąk Niemców. W dalszym ciągu będziemy w Kaplicy Pamięci w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu umieszczać te nazwiska. Dotąd umieściliśmy, podaliśmy tam też życiorysy 1059 nazwisk, pewnych nazwisk. Mamy ok. 40 tysięcy jeszcze innych nazwisk.

Prosimy o zgłaszanie się, na oprócz dotychczas podawany numer telefonu, również na numer: 56 610 81 64 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.30.

Razem możemy uczynić wiele, wiele na chwałę Bożą i dobra bliźnich, Ojczyzny. Już wiele zostało uczynione przez Rodzinę Radia Maryja, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia.

Bóg zapłać za zrozumienie, życzliwość i dobrą współpracę.

 

o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR

Radio Maryja

NaszDziennik.pl