logo
logo

Zdjęcie: / -

Heroiczność ks. kard. Hlonda potwierdzona

Piątek, 10 marca 2017 (20:06)

Komisja teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pozytywnie przyjęła „Positio”, czyli dokument ukazujący heroiczność cnót Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. – Decyzję tę przyjęliśmy z wielką radością – powiedział ks. Bogusław Kozioł TChr, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego kard. Hlonda.

– Jako zgromadzenie nigdy nie wątpiliśmy w wielkość kard. Hlonda i jego cnotliwe życie czy wręcz heroiczność jego życia. Ale wymagało to potwierdzenia ze strony Kościoła. Tym bardziej że czasem były podnoszone wątpliwości co do pewnych decyzji ks. kard. Hlonda: jego wyjazdu z Polski w czasie II wojny światowej czy później przejęcia administracji duszpasterskiej ziem zachodnich. Ale, Bogu dzięki, komisja teologów pozytywnie ustosunkowała się do życia i cnót kard. Hlonda. Jest to wielkie wydarzenie, tym bardziej że czekaliśmy na rozpatrzenie „Positio” osiem lat – zaznaczył ks. Kozioł.

Ujawnił, że teologowie przyjęli „Positio” stosunkiem głosów 8 do 1, przy czym ten ostatni nie był głosem przeciwko, tylko wstrzymującym się. Za to promotor wiary, prałat Carmelo Pellegrino, który przewodniczył komisji, oświadczył, że kard. Hlond to wielka postać w Kościele.

Sam proces beatyfikacyjny jeszcze się nie kończy. Następnym etapem będzie analiza „Positio” przez kardynałów i biskupów – członków Kongregacji, a ostatnim podpisanie przez Papieża dekretu o heroiczności cnót kard. Hlonda. Do beatyfikacji potrzebne będzie jeszcze uznanie cudu za jego wstawiennictwem.

– Badaliśmy przypadek uzdrowienia polskiego emigranta w Niemczech, ale musieliśmy go odłożyć ad acta, bo brakowało kompletnej dokumentacji medycznej – przyznał ks. Kozioł.

Dlatego „trzeba się w dalszym ciągu modlić o cud”, żeby mogło dojść do beatyfikacji ks. kard. Hlonda.

RP, KAI

NaszDziennik.pl