logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: R. Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Oznaki wrogości wobec religii

Środa, 12 grudnia 2012 (13:05)

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie niedzielnej profanacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z niepokojem dostrzega pojawiające się w ostatnim czasie oznaki wrogości skierowanej przeciwko religii. Ich niedawnym, jakże bolesnym przejawem była próba profanacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Niepokój budzi brak szacunku dla tego świętego i czczonego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wizerunku.

Takie postawy ukazują głębokie rozdarcie współczesnego człowieka i uprzedzenia wobec wartości chrześcijańskich. W jakiejś mierze nastawienia te są skutkiem niechęci wobec Kościoła katolickiego, duchowieństwa i w ogóle chrześcijaństwa. Właściwą odpowiedzią na te zjawiska są modlitwa i duchowe wynagrodzenie. W związku z tym w duchu solidarności z jasnogórską wspólnotą zakonną wyrażamy wdzięczność wszystkim tym, którzy z poczucia chrześcijańskiej miłości podejmują zadośćuczynienie za ten i inne akty braku szacunku wobec świętości. 
Mamy nadzieję, że przeżywane dziś przez nas tak boleśnie sytuacje wpłyną na zmianę postaw tych, którzy zatracili poczucie szacunku wobec tego, co dla wielu jest święte.


Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

ks. abp Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący KEP


ks. abp Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego KEP


ks. bp Wojciech Polak
Sekretarz Generalny KEP

Aktualizacja 12 grudnia 2012 (13:12)

NaszDziennik.pl