logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Koronacja Świdnickiej Pani

Piątek, 12 maja 2017 (12:40)

W 100-lecie objawień fatimskich, w sobotę, 13 maja br., w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczystość nałożenia koron papieskich na obraz Matki Bożej Świdnickiej.

 

Będzie to – co szczególnie podkreślał na konferencji prasowej pasterz Kościoła świdnickiego ks. bp Ignacy Dec – pierwszy tego typu obrzęd w czternastoletniej historii tej diecezji. Aktu tego dokona podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 11.00 legat papieski ks. kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Obraz przedstawiający Matkę Bożą Świdnicką z Dzieciątkiem Jezus znajduje się w bocznej kaplicy katedry świdnickiej. Od XVII wieku kult Matki Bożej Świdnickiej rozszerzył się szczególnie wśród osób chorych. Zasadniczym powodem wznowienia tego kultu było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa, który w tym czasie był nauczycielem w świdnickim gimnazjum. W roku 1680 zgłosił się ochotniczo do opiekowania się osobami chorymi na dżumę w Kłodzku, gdzie również sam na nią zachorował. Cudownie uleczony za orędownictwem Matki Bożej Świdnickiej powrócił w 1681 roku do Świdnicy i nakazał odnowić obraz i umieścić go w szklanej gablocie.

W swoim wystąpieniu ks. bp Ignacy Dec przypomniał, że w tym roku obchodzimy 300. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i że po raz pierwszy obrzęd ten był dokonany poza Rzymem. Duszpasterz świdnicki przypomniał, że Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński ozdobił koronami papieskimi 48 wizerunków Matki Bożej, a ostatniej koronacji przewodniczył 17 sierpnia 1980 r. w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Rodzin w Wambierzycach, które należy obecnie do diecezji świdnickiej. Ksiądz biskup Ignacy Dec podkreślił, że akt koronacji wizerunku Matki Bożej Świdnickiej będzie  podziękowaniem za opiekę nad Świdnicą, miłość do mieszkańców tego miasta i całej diecezji świdnickiej.

Zabierając głos w czasie konferencji, proboszcz katedry świdnickiej ks. prałat Piotr Śliwka podkreślił, że na zaproszenie księdza biskupa wykonaniem obecnego  wizerunku Matki Bożej Świdnickiej zajął się znany polski bursztynnik z Gdańska Mariusz Drapikowski, który swoje rodzinne korzenie ma w Dzierżoniowie (diecezja świdnicka).   

Ksiądz prałat Piotr Śliwka podkreślił, że szczególnym wotum, które ofiarował Mariusz Drapikowski, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 koncertem religijno-patriotycznym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W roku 2015 pasterz Kościoła świdnickiego ks. bp Ignacy Dec skierował do wiernych list pasterski, w którym zachęcał ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni dla obrazu Matki Bożej. 28 lipca 2016 r. Papież Franciszek na zakończenie Eucharystii dziękczynnej sprawowanej na walach jasnogórskich z okazji 1050-lecia Chrztu Polski poświęcił koronę i suknię na XIV-wieczny cudowny wizerunek Matki Bożej Świdnickiej – Maria in Sole „Maryja w Słońcu”. Z kolei 17 października ubiegłego roku w podziękowaniu za dar peregrynacji po diecezji świdnickiej figury Matki Bożej Fatimskiej i dla upamiętnienia Roku Miłosierdzia ks. bp Ignacy Dec nadał Matce Bożej Świdnickiej tytuł Uzdrowienia Chorych.

Eucharystie w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej Uzdrowienia Chorych sprawowane są w każdy czwartek o godz. 16.00 w rycie trydenckim, a w soboty o godz. 6.30 w rycie zwyczajnym. Natomiast we wtorki po Eucharystii sprawowanej o godz. 9.00 celebrowane jest nabożeństwo w intencjach wiernych, na którym można usłyszeć hymn napisany przez jednego z byłych proboszczów świdnickiej katedry ks. prałata Dionizego Barana. Natomiast w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 8.30 sprawowane jest tutaj nabożeństwo różańcowe.

Marek Zygmunt, Świdnica

NaszDziennik.pl