logo
logo

Zdjęcie: Ewa Sądej/ Nasz Dziennik

W urodziny Jana Pawła II

Czwartek, 18 maja 2017 (20:39)

– Od jego błogosławionej śmierci i odejścia do Domu Ojca minęło już dwanaście lat, a jednak pozostaje on nadal obecny w życiu i świadomości Kościoła – mówił dziś – w 97. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – ks. kard. Stanisław Dziwisz. Były sekretarz Jana Pawła II odprawił Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Na początku Mszy św. ks. kard. Dziwisz powiedział, że jest ona sprawowana w szczególnym miejscu i w szczególnym dniu.

– Miejsce jest szczególne, bo znajdujemy się w Kaplicy Kapłańskiej w dolnej części sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach. Kaplica została zaprojektowana na wzór wawelskiej krypty św. Leonarda, gdzie ks. Karol Wojtyła odprawił swoją Mszę prymicyjną 2 listopada 1946 roku, nazajutrz po przyjęciu święceń kapłańskich. W tej kaplicy na posadzce leży płyta z grobu Jana Pawła II, który znajdował się w Grotach watykańskich do jego beatyfikacji – powiedział ks. kard. Dziwisz i dodał: – Wspomniałem, że także w szczególnym dniu odprawiamy Mszę św. Dziś bowiem przypada 97. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w wolnej Polsce – był i jest największym z rodu Polaków. Stał się dojrzałym owocem ponad tysiącletnich dziejów Chrystusowego Kościoła na naszych ziemiach. 

W homilii ks. kard. Dziwisz odwołał się do rozmowy zmartwychwstałego Jezusa z Szymonem Piotrem nad Jeziorem Galilejskim i pytania o miłość, jakie stawiał Zmartwychwstały apostołowi. Zaznaczył, że jest to kwestia fundamentalna w życiu każdego chrześcijanina. Kaznodzieja przywołał również świadectwo samego Papieża, który w 2003 roku wyznał, że identyczny dialog odbywał się każdego dnia w jego sercu.

– Wpatrywał się w spojrzenie Chrystusa, który znał jego ludzkie ułomności, ale ośmielał go, by podobnie jak Szymon Piotr z ufnością odpowiadał: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”, i by podejmował powierzone mu zadania. Oto tajemnica serca Papieża. Oto tajemnica jego świętości. Oto najgłębsze źródła jego nieprzeciętnej i ofiarnej służby Kościołowi i światu – mówił ks. kard. Dziwisz.

Kaznodzieja podkreślał, że w centrum nauczania Jana Pawła II był zawsze Chrystus. Jak mówił, dziś polski Papież uczy przede wszystkim tego, że Bóg wyznaczył drogę miłości i służby każdemu człowiekowi.

– Do nas należy rozpoznanie tej drogi, biorąc pod uwagę nasze osobiste uzdolnienia umysłu i serca, a także potrzeby otaczających nas bliskich i nie tylko bliskich osób, aby wnieść nasz osobisty wkład w ich życie, w budowę lepszego świata, lepszych rodzin, w umacnianie wspólnoty Kościoła – podkreślał ks. kard. Dziwisz i zaznaczył, że Jan Paweł II przemawiał najgłębiej swoją osobistą świętością i jest przede wszystkim wzorem życia, które polega na dążeniu do świętości.

– Również do nas Jezus nieustannie kieruje pytanie o miłość, a odpowiadać powinniśmy Mu nie tylko słowem, ale przede wszystkim dobrym, chrześcijańskim życiem tam, gdzie On czeka na miłosierną miłość okazywaną naszym braciach i siostrach – zakończył ks. kard. Dziwisz i oddał jego wstawiennictwu wszystkich, którzy podejmują to zadanie.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl