logo
logo

Pod
patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Krzeszowski jubileusz

Poniedziałek, 5 czerwca 2017 (13:23)

2 czerwca br. minęło dokładnie dwadzieścia lat od ozdobienia koronami papieskimi cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa ( diecezja legnicka) Centralnym punktem rocznicowych obchodów była uroczysta Msza św. koncelebrowana w minioną sobotę w krzeszowskiej bazylice pod przewodnictwem biskupa seniora tej diecezji Stefana Cichego.

Kanclerz Legnickiej Kurii Biskupiej ks. prałat dr Józef Lisowski był przed dwudziestu laty nie tylko świadkiem  tego wydarzenia, które miało miejsce na lotnisku w Legnicy podczas pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do stolicy tej diecezji, ale i sam aktywnie uczestniczył w  przygotowywaniu tej pielgrzymki. Dlatego też nic dziwnego, że w rocznicowej homilii fakt ten nazwał wydarzeniem historycznym, dziejowym. Podkreślił, że do tej pielgrzymki i koronacji przyczynił się przede wszystkim pierwszy biskup legnicki , niedawno zmarły ks. bp Tadeusz Rybak, a dzieło opieki na krzeszowskim sanktuarium kontynuował i rozwijał jego następca ks. bp Stefan Cichy.

– Dzięki nim  dzisiaj przychodzimy i odkrywamy to piękno, które było dziełem tych, którzy przed laty tworzyli to sanktuarium, sprawili, że było ono wspaniałym tronem Matki Bożej – podkreślił kaznodzieja. Jego zdaniem, kiedy dzisiaj patrzymy na te dwadzieścia lat, to mamy poczucie, że ten Krzeszów staje się nie tylko duchową stolicą Dolnego Śląska, ale i znacznej części Polski oraz Czech i Niemiec. Wskazał dalej, że dzisiaj każdy z nas potrzebuje Pana Boga, który w Eucharystii przychodzi, aby się nam ofiarować i byśmy umieli nasze życie budować z Jezusem i dla Jezusa.

Kończąc homilię, apelował, byśmy nie bali się dzisiaj zaprosić Maryi i Jezusa do naszego serca. Czyniąc to, doświadczamy tej wielkiej prawdy, że z Bogiem i na Bogu można budować, otrzymać to wszystko, byśmy byli na co dzień świadkami tej wielkiej prawdy, że Bóg do końca nas umiłował.

Po Mszy św. po placu klasztornym przeszła procesja z wizerunkiem cudownej ikony Matki Bożej Łaskawej, a w klasztorze Sióstr Benedyktynek  zorganizowano konferencję naukową, podczas której dr Anna Sutowicz mówiła o „Fundatorach Opactwa Krzeszowskiego – Annie Przemyślidównie i Bolesławie Rogatce”, mgr Barbara Skoczylas-Stadnik scharakteryzowała „Madonnę Coronatę w Krzeszowie”, a z referatu dr. Wacława Szetelnickiego słuchacze dowiedzieli się o „Trwaniu przy Madonnie – benedyktynkach w Krzeszowie”.

Od XIII wieku wierni modlą się, przez ikonę Matki Bożej  Łaskawej i dostępują wielu łask. Ikona, wykonana na desce  o rozmiarach 37 x 60 cm, przedstawia Maryję prowadzącą, wskazującą drogę, trzymającą na prawej ręce Emmanuela, który zwrócony jest twarzą do swojej matki. Drugą ręką wskazuje swojego Syna.

Ikona wykonana jest w stylu włosko-bizantyjskim. Jej łaciński tytuł to „Gratia Sanctae Mariae”, co jednocześnie jest najstarszą nazwą krzeszowskiego opactwa.

Rodzina Radia Maryja będzie miała okazję uczcić ten jubileusz Mszą św. transmitowaną w poniedziałek, 19 czerwca br. Na to radosne świętowanie zaprasza Czytelników „Naszego Dziennika” kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. prałat Marian Kopko.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl