logo
logo

Zdjęcie: ks. M. Gęsikowski/ -

Eucharystia jest naszą wielką siłą

Czwartek, 15 czerwca 2017 (19:50)

Świdnickim uroczystościom  Bożego Ciała przewodniczył pasterz Kościoła świdnickiego ks. bp Ignacy Dec. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w miejscowej katedrze ks. bp Dec wskazał, że cały czas jesteśmy w drodze,  jesteśmy pielgrzymami.

– Nasza pielgrzymka ma różne trudne etapy: łatwe i trudne. Wydaje się, że tych trudnych, tych ciemnych dolin na naszej drodze jest więcej. Oto bowiem na co dzień spotykają nas różne bolączki i dolegliwości, jak kiedyś Izraelitów w drodze do ziemi obiecanej. Naszą ziemią obiecaną jest Niebo, ale w drodze do tej wiecznej Ojczyzny natrafiamy na tereny pustynne, gdzie są węże jadowite i skorpiony, gdzie brakuje wody i pożywienia. Te węże i skorpiony, te różne braki i niedomagania mają dziś inne nazwy. Są to nasze niepowodzenia, nieżyczliwi ludzie, wrogowie, którzy nam nieustannie dokuczają, brak miłości, brak wrażliwości, brak zdrowia, różne porażki, przeróżne kłopoty osobiste i rodzinne. Na tak trudną drogę dał nam Chrystus wzmocnienie, abyśmy nie ustali w tej drodze do wielkiego, szczęśliwego celu – mówił ks. bp Ignacy Dec. Duszpasterz świdnicki wskazał, że tym wzmocnieniem jest Eucharystia.

– Eucharystia jest rzeczywiście naszą wielką siłą i mocą, jest chlebem pielgrzymów. Cieszmy się, że Jezus został z nami, że jest naszym pokarmem, że znajdujemy w Nim siłę i moc do życia. Z jego pomocą udźwigniemy wszystkie krzyże, według wyznania Apostoła Pawła: „Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia” (Flp 4,13) – podkreślił kaznodzieja.

Duszpsterz świdnicki zauważył, że nasze uczestnictwo w Eucharystii rodzi dla nas zadanie, abyśmy trwali przy Chrystusie nie tylko tu, w kościele, ale także w codziennym życiu. – „Kto  spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56). Przyjmując nabożnie Ciało Chrystusa, trwajmy w Nim tu, w kościele, i całym naszym życiu – apelował ks. bp Ignacy Dec

Po Mszy św. ksiądz biskup poprowadził centralnymi ulicami Świdnicy procesję z Najświętszym Sakramentem. Zabierając głos przy ostatnim ołtarzu, podkreślił, że Eucharystia jest ofiarą uzdalniającą nas do składanie siebie w ofierze, jest pokarmem w drodze, przepustką do życia wiecznego, źródłem naszej jedności z Bogiem i bliźnimi.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl