logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

140. rocznica objawień w Gietrzwałdzie

Niedziela, 10 września 2017 (09:59)

W Gietrzwałdzie na Warmii 140 lat temu Matka Boża przekazała swe orędzie po polsku. Jubileusz tych jedynych uznanych objawień maryjnych na ziemiach polskich jest ważnym elementem obecnego roku, szczególnie skoncentrowanego na Maryi – także z racji 100-lecia objawień w Fatimie.

– Orędzie z Gietrzwałdu to niezwykły dialog zwykłych ludzi z Matką Bożą, rzadko spotykany w innych objawieniach – mówi w rozmowie z KAI ks. abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński wyjaśnia, że wyjątkowość tych objawień polega także na tym, że poprzedzają one dokonania Soboru Watykańskiego II, szczególnie jeśli chodzi o zwrócenie uwagi na wagę i rolę życia sakramentalnego. Warto pamiętać, że Gietrzwałd jest jednym z 12 na świecie, a jedynym w Polsce miejsc objawień maryjnych uznanych przez Stolicę Apostolską za autentyczne. A objawienia te zaowocowały nie tylko odrodzeniem polskości na Warmii, ale i odrodzeniem religijności we wszystkich zaborach.

W tym roku główne obchody 140. rocznicy objawień przypadają 10 września. Zaproszenie zostało skierowane zarówno do polskich biskupów, jak i do władz państwowych.

– Liczę na odzew wiernych nie tylko z Warmii, ale i z całej Polski – mówił w rozmowie z KAI ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Ks. abp Górzyński wyjaśnia, że w ramach obchodów, które rozpoczęły się 27 czerwca (data rozpoczęcia objawień), następuje nawiązanie do tematyki „dialogów Matki Bożej z wiernymi, przypadających w danym dniu”. – Kiedy np. w tym dniu była mowa o nadużyciach alkoholu, organizujemy w Gietrzwałdzie rekolekcje bądź zjazdy abstynenckie. Z kolei 7 września, w dniu kiedy była mowa o kapłanach, odbędzie się dzień skupienia dla kapłanów warmińskich – wyjaśnia metropolita warmiński.

Dodaje, że „nie zapominamy też o refleksji o charakterze akademickim, studyjnym. Stąd zakończenie roku obchodów w listopadzie zwieńczone zostanie sympozjum naukowym w Olsztynie”.

RP, KAI

Aktualizacja 10 września 2017 (13:09)

NaszDziennik.pl