logo
logo

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Kongres na Krzeptówkach

Wtorek, 12 września 2017 (04:30)

„Fatima w Bożym planie zbawienia” – pod tym tytułem w dniach 13-17 września w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach odbędzie się Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny. Udział wezmą w nim liczni goście z Polski i zagranicy, w tym ks. Carlos Cabecinhas, rektor sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Kongres został zorganizowany w stulecie objawień fatimskich. Na rangę wydarzenia wskazuje ks. dr Marian Mucha SAC, kustosz sanktuarium na Krzeptówkach.

– Kongres to spotkanie kustoszów sanktuariów polskich, a także wszystkich tych, którzy interesują się orędziem Matki Bożej Fatimskiej. To spotkanie jest przedłużeniem, dopełnieniem 24. Międzynarodowego Kongresu Mariologiczno-Maryjnego, który miał miejsce w Fatimie we wrześniu zeszłego roku – podkreśla ks. Mucha.

– Kongres adresowany jest do wszystkich kustoszów sanktuariów maryjnych, teologów zgromadzonych wokół Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Zaproszenie zostało także skierowane do wszystkich seminariów duchownych – dodaje.

Weźmie w nim udział ponad sto osób z kraju i z zagranicy. Prelegenci pochodzą z Polski, Rzymu, Portugalii, Szwajcarii, Słowacji, Egiptu. Sesje kongresowe mają charakter zamknięty, jednak są też punkty kongresowe o wymiarze pastoralnym i te są otwarte dla wszystkich.

Pierwszym wydarzeniem, w którym mogą wziąć udział wierni, będzie już jutro o godz. 18.30 pokutny Różaniec fatimski. Po nim odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Zenona Grocholewskiego. O godz. 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski i procesja światła.

W czwartek, piątek i sobotę Mszom św. o godz. 12.00 będą przewodniczyć w sanktuarium kolejno: ks. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów, ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, ks. Zenon Hanas SAC, prowincjał pallotynów. Na zakończenie w niedzielę (17 września) o godz. 10.00 również z udziałem wszystkich wiernych odbędzie się procesja różańcowa w parku fatimskim. O godz. 11.00 sprawowana będzie Eucharystia pod przewodnictwem ks. Carlosa Cabecinhasa, rektora sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Szczegóły zamieszczone są na stronie sanktuarium: www.smbf.pl.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Małgorzata Bochenek

Nasz Dziennik