logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Marek/ Nasz Dziennik

Pierwsza Ekstremalna Noc Fatimska

Środa, 11 października 2017 (21:28)

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Sokołówce organizuje z 13/14 października  br. Pierwszą Ekstremalną Noc Fatimską.

Celem Pierwszej Ekstremalnej Nocy Fatimskiej jest przybliżenie tak popularnej w naszej Ojczyźnie idei pielgrzymowania połączonej z modlitwą różańcową, co jest odpowiedzią na prośbę Maryi w Fatimie. Opiekujący się polanickim sanktuarium Ojcowie Sercanie Biali wskazują, że takim „najwznioślejszym” przesłaniem tej inicjatywy jest to, „abyśmy pokochali modlitwę różańcową i Niepokalane Serce Maryi, z którego ona wypływa”. 

Noc rozpocznie się  13 bm. o godz. 20.00 Mszą św. przy ołtarzu polowym. Potem będzie Apel Jasnogórski i procesja światła wokół sanktuarium. Ok. godz. 22.30 zaplanowano przejście tzw. twardym szlakiem do kościoła św. Damiana w  Starej Łomnicy, św. Mikołaja w Starkowie, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, sanktuarium  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Polanicy-Zdroju i kościoła pw. Królowej Pokoju w tym mieście. Ok. godz. 8.00 w polanickim fatimskim sanktuarium przewidziane jest końcowe błogosławieństwo. 

– Długość trasy 33 km. Każdy kilometr to rok życia Pana Jezusa i rozważanie życia i działalności Zbawiciela poprzez modlitwę i kontemplację wzrokiem Maryi Jego Matki. Pomocny w tym jest Różaniec. Dlatego w drodze odmawiany będzie Różaniec – jedna część na głos, następna w milczeniu, a później 15 minut medytacji tajemnic różańcowych „umieszczonych” w życiu Jezusa i Maryi i tak na zmianę. Poza terenem zabudowanym ma być  on „przeplatany” znanymi pieśniami religijnymi. Będzie to modlitwa w różnych intencjach: nawrócenia Europy i Polski, o pokój na świecie, w intencji rodzin i rozwój sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy i jako dziękczynienie za trzyletnią peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej po terenie diecezji świdnickiej – powiedział „Naszemu Dziennikowi” kustosz polanickiego sanktuarium o. Zdzisław Świniarski.

Inicjatywa „zrodziła się” w momencie ustanowienia sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej 6 maja 2017 roku. Idea „padła” z ust parafian i została przez zakonników „podchwycona”. Jednym z jej motywów było godne „zamknięcie” 100. rocznicy objawień fatimskich i podziękowanie za ustanowienie sanktuarium.

– Chcemy w przyszłości organizować takie Ekstremalne Noce Fatimskie 13 maja na rozpoczęcie objawień fatimskich i 13 października na zakończenie. Trasy mogą się zmieniać, gdyż mamy tu góry i mamy wiele możliwości – wskazuje o. Świniarski.

Ma on nadzieję, że w tę dość – jak ją określił – „wyzywającą” inicjatywę włączy się również młodzież, która lubi nietypowe wyzwania.

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl