logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Ubogi niech do mnie przyjdzie

Wtorek, 7 listopada 2017 (20:54)

W niedzielę, 12 listopada, w archidiecezji krakowskiej rozpoczną się obchody ustanowionego przez Papieża Franciszka Światowego Dnia Ubogich. Zainauguruje je Msza św. o godz. 20.00 w kościele św. Barbary. Wydarzenie potrwa przez tydzień. W jego ramach zaplanowano modlitewne Jerycho, Namiot Spotkań, a także katechezy i wydarzenia artystyczne oraz rekolekcje pod hasłem „Ubogi niech do mnie przyjdzie”.

– To wydarzenie ma uczulić nas wszystkich na ludzi ubogich, często poukrywanych w społeczeństwie, którzy nieraz wstydzą się swego ubóstwa. Nie chodzi tylko o ludzi na Plantach czy w kanałach ciepłowniczych. Chodzi też o naszych sąsiadów, którzy się zadłużyli i stali się bezdomnymi – wyjaśnia ks. Dariusz Raś, koordynator obchodów Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej.

Siostra Teresa Pawlak, albertynka i rzecznik Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji krakowskiej, podkreśla, że ubóstwo to dar, a ubogi to ktoś, kto stoi w prawdzie. – Bardzo często ubogi jest utożsamiany z biednym i ta bieda we współczesnym świecie ma różne oblicza. Twarz ubogiego może być naznaczona zarówno cierpieniem, bólem, chorobą, samotnością, jak i uzależnieniem. My chcemy, żeby był to czas spotkania z drugim człowiekiem, bo przecież ubogi to nie tłum bezdomnych, tylko konkretny człowiek – mówi.

Na zakończenie rekolekcji w niedzielę na Małym Rynku o godzinie 14.00 rozpocznie się wspólny posiłek ubogacony programem artystycznym.

Od wtorku (14 listopada) na Małym Rynku będzie działał Namiot Spotkań, gdzie zaplanowano różne warsztaty, występy, a także inne akcje organizowane przez instytucje, które na co dzień wspierają potrzebujących. Ojciec Jacek Dubel, redemptorysta, wyjaśnia, że w inicjatywie tej chodzi przede wszystkim o spotkanie. – Doświadczenie spotkania człowieka z drugim człowiekiem jest najważniejsze. Mogę być osobą, która ma zapewniony byt materialny, ale mogę jednocześnie doświadczać głębokiej biedy duchowej. W tym namiocie będę mógł natomiast spotkać kogoś, kto choć ma doświadczenie materialnego ubóstwa, może mieć w sobie wielkie bogactwo duchowe. To ma być obdarowywanie siebie nawzajem doświadczeniem spotkania z Jezusem Chrystusem – mówi redemptorysta. – Przyjęliśmy formułę no-logo, by wycofać emblematy instytucji i stworzyć coś razem – dodaje ks. Raś.

Namiot będzie otwarty codziennie od 14 do 19 listopada w godzinach 10.00-20.00. Będzie w nim można otrzymać informacje dotyczące pomocy psychologicznej, prawnej i opieki nad chorymi w domu. Na wszystkich potrzebujących rozmowy lub spowiedzi w Namiocie Spotkań będą czekali kapłani.

W tygodniu obchodów Światowego Dnia Ubogich w Krakowie w kościele św. Barbary trwać będzie modlitewne Jerycho, czyli nieustanna modlitwa adoracyjna przed Najświętszym Sakramentem. Włączą się w nią wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty klasztorne, parafie oraz klerycy z terenu archidiecezji krakowskiej. 

Małgorzata Pabis

Aktualizacja 3 grudnia 2017 (23:44)

NaszDziennik.pl