logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Chrońmy czystość wiary

Sobota, 25 listopada 2017 (03:14)

W doktrynie ściśle teologicznej Kościół katolicki nie może przejąć niczego z luteranizmu – mówi w specjalnym wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. kard. Gerhard Ludwik Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W obszernej rozmowie hierarcha wyjaśnia sens różnic doktrynalnych między Kościołem katolickim a protestantami i podkreśla, że nie mogą one w żaden sposób „ubogacić” Kościoła właśnie dlatego, że są różnicami. – Lutrowi nie chodziło o zreformowanie Kościoła, ale o jego ukonstytuowanie na nowo – zaznacza ks. kard. Müller.

Na pytanie o sens udziału katolików w obchodach 500-lecia reformacji były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odpowiada: – Zgodnie z Ewangelią trudno świętować podział. Nadrzędnym celem dialogu ekumenicznego jest to, czego chciał Chrystus: „Aby byli jedno” – zauważa.

Ksiądz kardynał Müller wskazuje, że rewolucja reformacji jest lekcją do odrobienia także dla współczesnych katolików. – Kościół musi dbać o zachowanie poprawnego nauczania teologii, bo jedną z przyczyn reformacji było to, że powstało wiele nieścisłości odnośnie do prawd wiary – stwierdza ksiądz kardynał. Podkreśla, że wiedząc, czym skutkowała reformacja Lutra w wymiarze społecznym i religijnym, musimy wszelkimi siłami zabiegać o to, by ponownie nie doszło do podobnego wydarzenia.

Drogi Czytelniku,

zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym

Beata Falkowska

Nasz Dziennik