W obszernej rozmowie hierarcha wyjaśnia sens różnic doktrynalnych między Kościołem katolickim a protestantami i podkreśla, że nie mogą one w żaden sposób „ubogacić” Kościoła właśnie dlatego, że są różnicami. – Lutrowi nie chodziło o zreformowanie Kościoła, ale o jego ukonstytuowanie na nowo – zaznacza ks. kard. Müller.
Na pytanie o sens udziału katolików w obchodach 500-lecia reformacji były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odpowiada: – Zgodnie z Ewangelią trudno świętować podział. Nadrzędnym celem dialogu ekumenicznego jest to, czego chciał Chrystus: „Aby byli jedno” – zauważa.
Ksiądz kardynał Müller wskazuje, że rewolucja reformacji jest lekcją do odrobienia także dla współczesnych katolików. – Kościół musi dbać o zachowanie poprawnego nauczania teologii, bo jedną z przyczyn reformacji było to, że powstało wiele nieścisłości odnośnie do prawd wiary – stwierdza ksiądz kardynał. Podkreśla, że wiedząc, czym skutkowała reformacja Lutra w wymiarze społecznym i religijnym, musimy wszelkimi siłami zabiegać o to, by ponownie nie doszło do podobnego wydarzenia.
Drogi Czytelniku,
zapraszamy do zakupu „Naszego Dziennika” w sklepie elektronicznym