logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/ -

Nagroda dla ojca rodziny

Piątek, 19 stycznia 2018 (21:19)

Czesław Sudewicz otrzymał dzisiaj nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny. – Ta nagroda jest dla mnie bardzo ważna. Ważniejsza niż wszystkie państwowe odznaczenia – mówił wzruszony laureat. Nagroda została przyznana przez Kapitułę Nagrody „Źródła” już po raz dwudziesty drugi.

Wyjaśniając decyzję kapituły o przyznaniu nagrody, prof. Janusz Kawęcki podkreślał, że Czesław Sudewicz jest cenionym przez pacjentów lekarzem i od wielu lat obrońcą życia.

Ks. abp Marek Jędraszewski w swoim wystąpieniu nawiązał do adhortacji „Evangelii gaudium” Ojca Świętego Franciszka, wyjaśniając ideę tworzenia narodu. Podziękował laureatowi za jego zaangażowanie na rzecz ratowania ludzkiego życia oraz rodziny.

– Nie ulega wątpliwości, że osoba dzisiejszego laureata dokładnie wpisuje się w to działanie na rzecz wartości, by budować lud i że ta działalność jest niełatwa i kosztuje. Czasem także wiąże się z pewnym prześladowaniem, ale owoce są zawsze wtedy, kiedy trwa się przy pewnych wartościach i daje się im osobisty stempel – mówił ks. abp Jędraszewski. 

– Przyznanie nagrody jest dla mnie zaszczytem i radością. Stanowi dla mnie wielkie zobowiązanie – powiedział Czesław Sudewicz.

Laureat przypomniał, że powołaniem lekarza jest służba człowiekowi. – W zawód lekarza, do jakiego zostałem powołany, jest szczególnie wpisana służba człowiekowi cierpiącemu potrzebującemu lekarstwa dla ciała i duszy i chciałbym zawsze kroczyć drogą najlepszego lekarza – powiedział. 

Czesław Sudewicz to lekarz ceniony przez pacjentów i współpracowników, całe swoje życie zawodowe związał z Białą Podlaską. W 1970 roku uzyskał dyplom lekarza na Akademii Medycznej w Lublinie. Specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reumatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego. Przez całe życie aktywny działacz pro-life, organizator kursów, prelekcji i wykładów w obronie życia poczętego. Szczęśliwy ojciec pięciorga dzieci i dziadek czternaściorga wnucząt.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl