logo
logo

Zdjęcie: Marek Zygmunt/ Nasz Dziennik

Dobro czynić w cichości

Wtorek, 30 stycznia 2018 (19:57)

Medal Pro Ecclesia et Pontifice, jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej dla osób świeckich, otrzymał w poniedziałek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Adam Płaksej.  Odznaczenie zostało ustanowione przez Ojca Świętego Leona XIII.

Pro Ecclesia et Pontifice przyznaje Papież w dowód uznania dla zaangażowania w prace na rzecz Kościoła. Dyrektor Adam Płaksej jest ponad 40 lat związany z Państwowym Gospodarstwem Lasy Państwowe, pełniąc w ich dolnośląskich strukturach różne funkcje. Od wielu lat ściśle współpracuje z wrocławskim Papieskim Wydziałem Teologicznym. Wielki Kanclerz uczelni, metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, odpowiadając na prośbę senatu PWT, wystąpił do Ojca Świętego Franciszka z wnioskiem o wyróżnienie Adama Płakseja.

Laureat, znany ze swojej pokory i skromności, powiedział „Naszemu Dziennikowi”, że jest bardzo wzruszony i zaskoczony tym wysokim odznaczeniem, które – jak nam wyznał – „jest najwspanialszym ukoronowaniem mojej dotychczasowej pracy zawodowej, radością i ogromną satysfakcją”.

– Bardzo sobie cenię współpracę z Papieskim Wydziałem Teologicznym, bo uważam, że istnieje ścisły związek między teologią a ekologią. Być może jakieś dzieło, które przetrwa długie lata, udało się dotąd wspólnie z PWT zrealizować – podkreślił Adam Płaksej. Dodał, że wyznaje zasadę, iż dobro trzeba czynić w cichości.    

Marek Zygmunt

NaszDziennik.pl