logo
logo

Zdjęcie: Małgorzata Pabis/ Nasz Dziennik

Sztafeta w apostolstwie miłosierdzia

Czwartek, 29 marca 2018 (19:56)

W Wielką Środę wieczorem w kościele pw. św. Mikołaja w Krakowie już po raz trzeci spotkali się czciciele Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej, by modlić się o dobre duchowe przygotowanie do jej beatyfikacji. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Zając, a konferencję po niej wygłosił ks. dr Andrzej Scąber.

Ksiądz biskup Jan Zając zauważył w homilii, że kończy się długa, wielkopostna wędrówka po drogach nawrócenia i pokuty.

– Droga, rozpoczęta się w Środę Popielcową, doprowadziła nas do bram Triduum Paschalnego. Wchodzimy w najświętsze misterium Bożej miłości – powiedział i dodał, że przyszła błogosławiona może być dla nas przewodniczką w nadchodzącym czasie przeżywania Triduum Paschalnego. 

– Hanna nie tylko jako oblatka benedyktyńska przeżywała w Tyńcu Triduum Sacrum, ale codziennie chodziła do Wieczernika Eucharystii, by jednoczyć się z Jezusem w Komunii Świętej, aby tam czerpać ze źródła miłości miłosiernej i nieść ją potem chorym, cierpiącym, biednym – mówił.

Kaznodzieja przytoczył wspomnienie pewnej chorej kobiety, której Hanna Chrzanowska umyła nogi.

– Jakże czytelne jest jedno ze świadectw o naszej Hannie Chrzanowskiej, która przekonywała uczennice czy ochotników do autentycznego zaangażowania w pracę: „Czyn, bardzo prosty czyn, to może być bardzo wiele...  Kiedyś pewna kobieta podczas odwiedzin ciężko chorej robotnicy, chorej na raka, po prostu umyła jej nogi. Nazajutrz chora powiedziała jej bardzo poważnie, z wielkim namysłem: Pani mi wczoraj umyła nogi. W nocy myślałam sobie tak: Pan Jezus robił to samo” – zauważył ks. bp Zając.

Zwrócił uwagę także na to, że Hanna Chrzanowska odeszła w Niedzielę Miłosierdzia w 1973 roku, a w ten sam dzień zmarł Jan Paweł II w 2005 roku. – I tak rozpoczęło się wstawiennictwo apostołów miłosierdzia, którzy weszli w blask miłości miłosiernej po odejściu z tej ziemi. W 1938 roku – Siostra Faustyna, w 1973 roku Hanna Chrzanowska, w  2005 roku – Jan Paweł II. O szczęśliwy Krakowie! Gdy w Łagiewnikach odchodziła do Domu Ojca Siostra Faustyna – w tym samym czasie rozpoczyna na dobre swe apostolstwo czynnej miłości samarytańskiej Hanna Chrzanowska – czy to tylko zbieżność dat? Dziękujemy Bogu Miłosiernemu za taką zbieżność! Za taką zmianę w sztafecie apostolstwa miłosierdzia! A dodajmy jeszcze: w Święto Miłosierdzia Bożego miała miejsce kanonizacja św. Faustyny i św. Jana Pawła II – a beatyfikacja Hanny też zabłyśnie w czasie wielkanocnym, w blasku Zmartwychwstałego Pana – mówił.

Katecheza, którą po Mszy św. wygłosił ks. Andrzej Scąber, dotyczyła procedur i kulis procesu beatyfikacyjnego Hanny Chrzanowskiej.

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej będzie mieć miejsce 28 kwietnia br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Małgorzata Pabis

NaszDziennik.pl